30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Doğal Gaz’dan Elektrik Enerjisi Üretecek Proje Açılıyor

GANA (Enerji Portalı) – Gana, 350 milyon ABD Doları tutarındaki doğal gazdan elektrik enerjisi üretecek ilk projesini hizmete açacak.

Gana, topraklarını bölgesindeki daha temiz ve daha ucuz yakıtın merkezi olarak konumlandırmak üzere Sahraaltı Afrikası’nın sıvılaştırılmış doğal gazdan elektrik enerjisi üretecek ilk projesini hizmete açmaya hazırlanıyor. Tema Sıvılaştırılmış Doğal Gaz C Terminali, yüzer durumdaki gaza dönüştürme ünitesini Çin’in Jiangnan kentinden teslim alarak içinde bulunduğumuz çeyrekte elektrik üretimi için yıllık 1,7 milyon ton doğal gaz sağlamanın önünü açtı.

Helios Yatırım Ortakları ve Afrika Altyapı Yatırımı Yöneticileri tarafından desteklenen şirket, 350 milyon ABD Doları tutarındaki projeyi yaklaşık iki yıl önce inşa etmeye başladı.

Tema LNG Terminali, gazı Royal Dutch Shell Şirketi ile imzaladığı uzun dönemli sözleşme kapsamında alıyor. Devlet şirketi olan Gana National Petroleum Corp., şu anda Tema, güç ve endüstiyel yerleşim bölgesindeki tesisleri beslemek amaçlı olarak yeniden gaza dönüştürülecek sıvılaştırılmış doğal gazı satın alacak zorunlu alıcı durumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.