30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Doğal Gazda Arz güvenliği Sorununu Kökünden Tarihe Gömeceğiz”

TEKİRDAĞ (Enerji Portalı) – Tekirdağ’da görüşmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğal gazda arz güvenliği sorununu kökünden tarihe gömeceğiz.” diye belirtti.

Tekirdağ’da görüşmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gazda 81 il ve 510 ilçede olmak üzere 50 milyon vatandaşın gaz kullandığını ifade etti.

“İstanbul, Kocaeli ve Düzce’den sonra tüm ilçelerine doğal gaz gidecek dördüncü il Tekirdağ.”

Dönmez, Kapaklı’nın da gaz kullanan ilçelerinden birisi olduğunu dile getirerek, “Birkaç yerde eksiğimiz var. İnşallah Hayrabolu ve Malkara’ya da 2020 sonuna kadar gaz getirmek üzere de tüm planlamalarımızı yaptık. İstanbul, Kocaeli ve Düzce’den sonra tüm ilçelerine doğal gaz gidecek dördüncü il Tekirdağ. Pınarça Mahallemizi bu konfordan mahrum etmeyeceğiz, buraya da gaz getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Trakya’da 300 bin hanenin 10 yıl ihtiyacını karşılayacak gaz rezervi keşfettiklerini hatırlatan Dönmez, bölgede ayrıca kaya gazı ve petrolü bulmak için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

“Silivri’deki gaz depomuzun kapasitesi 2,6 milyar metreküp. Bunun kapasitesini iki katına çıkarıyoruz.”

Dönmez, Türkiye’nin en büyük gaz deposunun da bölgede bulunduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Silivri’deki gaz depomuzun kapasitesi 2,6 milyar metreküp. Bunun kapasitesini iki katına çıkarıyoruz. İkinci gaz depomuz da Tuz Gölü’nde. Orada da kapasiteyi bir milyar metreküpten 5 milyar metreküpe çıkaracağız. Böylece, doğal gazda arz güvenliği sorununu kökünden tarihe gömeceğiz.”

Türkiye’nin yerli kaynaklarını da maksimum seviyede kullanmak için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Dönmez, Çerkezköy’de inşası planlanan linyite dayalı elektrik üretim santralinden vazgeçildiğini söyledi.

Dönmez, Anadolu’nun birçok noktasında bu tür projeler için çalışmaların devam ettiğine dikkati çekerek, “Yeni nesil santraller olarak bu santraller hayata geçecek. Böylece, çevreye en duyarlı teknolojiyi getiriyoruz.” dedi.

“Ciddi bir yatırım atağıyla arz güvenliği sorunumuz kalmadı. Yerli kaynaklarımızı da maksimum seviyede ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz ve çeşitlendiriyoruz.”

Enerji sektöründe Türkiye’nin 7 bin noktasında elektrik üretimi yapıldığına işaret eden Dönmez, “Hem elektrik hem de doğal gaz sektöründe çalışanlara ‘Bu işin pardonu yok’ diyoruz. Hizmet kalitesini güvence altına alabilmek için hem şebeke hem de insan kaynağının iyi, donanımlı ve eksiksiz olması lazım. Son birkaç yıl öncesine kadar üretim yetersizliğimizden dolayı eksikliğimiz oldu ama ciddi bir yatırım atağıyla arz güvenliği sorunumuz kalmadı. Yerli kaynaklarımızı da maksimum seviyede ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz ve çeşitlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

“Doğu Akdeniz’de hem kendi hakkımızı hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının haklarını korumaya kararlıyız.”

Geçen günlerde CHP’li bir milletvekilinin “Akdeniz’de neden milyar dolarlar harcıyorsunuz?” şeklinde soru önergesi verdiğini belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Bu milyar dolarları harcamadık. Muhtemelen çok daha az bir maliyetle bu arama çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz ama gördük ki bu haber Türkiye’de değil, komşu ülke Yunanistan’da manşet olmuş çünkü aynı görüşteler. Aynı görüşte olmaları bizi üzdü. Biz başından beri güçlü Türkiye için bağımsız enerji kaynaklarına ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Özellikle Doğu Akdeniz’de hem kendi hakkımızı hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının haklarını korumaya kararlıyız.

Burada komşu ülkelerin bazı keşifleri oldu, biz de bulacağımızı umuyoruz ama ilk kuyuda bulunamayabilir. Sabredeceğiz, sonuna kadar da arayacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.