30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Doğal Gaz Depolama Tesisleri Tam Kapasite Dolu”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), Sayın ETKB Bakanı Fatih Dönmez’in Doğal Gaz sektöründeki son gelişmelere dair yapmış olduğu açıklamaları sosyal medya üzerinden paylaştı.

Sayın Bakanın 2020 yılı bütçe konuşmalarında açıklamalarında yürütülen çalışmalar hakkında genel bilgi verildiği paylaşımlar başlayan ETKB, bakanın şu konuşmalarını yayımladı:

“Kaynaklarımızı rasyonel bir şekilde ve yüksek verimle kullanarak, sürdürülebilir ve katlanılabilir maliyette enerji ve ham madde arzını sağlamak suretiyle vatandaşlarımızın refahı için çalışmalarımızı büyük bir özveriyle sürdürmekteyiz.

Yerli ve yenilenebilir kaynakları önceleyen, şeffaf, rekabetçi, tüketiciyi koruyan, güncel gelişmeleri dikkate alan dinamik, yenilikçi, katma değeri yüksek, Ar-Ge yoğun yatırımları hayata geçirdik ve bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz.”

“Yıl sonunda ise 550 yerleşim yerine doğal gaz ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Doğal Gaz politikaları ile ETKB, Sayın Bakanın şu konuşmalarını paylaştı:

“2000’li yıllarda Ülkemizin sadece 5 şehrinde doğalgaz kullanılmaktayken, bugün 81 ilimizin hepsine, 541 ilçe ve beldemiz ile 162 OSB’ye de doğal gaz arzı sağlanmış olup yıl sonunda ise 550 yerleşim yerine doğal gaz ulaştırmayı hedefliyoruz.

Son üç yılda toplam 33.220 km uzunluğunda doğal gaz iletim ve dağıtım hattı inşa edilmiş olup, toplam iletim ve dağıtım şebeke uzunluğu dünyanın etrafını 4 kez dolaşacak seviyede 162 bin kilometreyi aşmıştır.”

“Tuzgölü ve Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama tesislerimizin mevcut kapasitesi 3,4 milyar m3’e ve 45 milyon m3/gün’e ulaştı.”

Son olarak Tuz Gölü ve Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama tesisleri konusundaki Bakanın aktarımlarını şu şekilde paylaştı:

 “Tuzgölü ve Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama tesislerimizin mevcut kapasitesi 3,4 milyar m3’e ve 45 milyon m3/gün’e ulaştırılmış olup bu kapasite ve LNG depolarımızla yaklaşık 30-35 günlük doğal gaz talebimiz karşılanabilmektedir.

Son olarak ise ETKB, kısa bir video yayımladı. Videoda Doğal Gaz Depolama tesislerinde tam kapasitede depolama yapıldığı belirtildi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.