30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Doç.Dr. Ali Faik Demir Akkuyu NGS Açılışında Rusya ve Nükleer Enerji’ye Değindi

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Ali Faik Demir Akkuyu NGS Açılışında Rusya ve Nükleer Enerji’ye Değindi.

“Herkesin Kafasından öncelikle Nükleer Enerjiye ihtiyaç varmıydı sorusu muhtemelen geçmiştir.  Acabe biz bunu rusya ile mi yapmalıyız?, Türkiye acaba başka bir enerji alternatifine sahip değilmi? Acaba Akkuyu mutlaka olması gereken yer miydi? Rusya olması gereken tek ortak mıydı gibi sorular hepimizin kafasından geçmiştir.

Ancak Akkuyunun seçimi şimdinin çok öncesine gidiyor. O yüzden önemli olan kısım bugün devlet sürecinin son halkasına gelinmiş oluyor. Yani yer tespiti, yer seçimi, Türkiyenin depremle ilgili bölgesel noktaları güvenlikleri, uluslararası kontrollerden geçmiş olan bir yer olması önemliydi. Dünyanın bir çok önemli ülkesinin sahip olduğu teknolojilere sahip olmamız gerekiyordu. Bunun içinde Nükleer enerjide var kuşkusuz. Yada seçeneklerimizi arttırmak zorundayız. Bunun içinde bir çok yenilenebilir enerjide olmak üzere, ama nükleer enerjiden olmasının gerektiğini kimse reddedemez. Mühim olan Enerjinin üretiminden daha çok çevresel anlamda korunması ve risklerinin bertaraf  edilmesi konusu ki zaten buda teknik bir konu. Türk Rus ilişkiler bugün tüm uluslararası ilişkilerde görüyoruz aslında, çok inişli çıkışlı bir seyir görülebiliyor. Çok büyük krizler yaşarken çok büyük dostluklara da dönebiliyor. Bugünse en ciddi ve en büyük müttefiklerimizden birinin Rusya olduğu ortada. Burada da bize yaklaştıran yada bir anlamda bu ilişkiyi güçlendiren bir enerji ortaklığımız var. Yani Türkiyenin Rusyadan doğal gaz alımı dışında, Özellikle Türk Akımı gibi büyük projenin düşünülmesi, nükleer anlamda ortaklığında ortaya çıkması, gerçekten Türkiye ve Rusya aslında bu kararları aldıktan sonra bir anlamda müttefikliklerini yada ilişkilerini çok güçlendirmiş oluyor. O neden herkes politikada daha hassas ve dikkatli olacak, çünkü uzun vadeli projeler bunlar. Tabi bunun olması Türkiye’nin Rusya ile bunu yapması Sinop projesinin Fransa yada japonya ile olması engelini teşkil etmiyor. yada başka yerlerde başka ortaklıklar olmasını da engellemiyor. O nedenle benze bunlar hep düşünüldüğünde uluslararası ilişkiler açısından değerlendirildiğinde tüm yumurtalar tek sepete konmaz. Enerji ile ilgili her şey tek yere bağlanmaz. Tek müttefik yada tek dost olmaz. Türkiyenin batı ile ilişkileri var, Doğu ile ilişkileri var, Ortadoğu ile ilişkileri var ve Rusya ile ilişkileri var. O yüzden buda bunlar içersindeki ciddi seçeneklerden biridir ve rusya ile özellikle Suriye politikasında, Ortadoğudaki politikalarda çok daha yakınlaşan ve stratejik ortaklık boyutuda var.”  dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.