30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


DİSKİ Güneş Enerjisinden 10 Ayda 2,5 Milyon Gelir Elde Etti

DİYARBAKIR (Enerji Portalı) – DİSKİ Genel Müdürlüğü, doğaya zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynağı GES’lerden 2021 Ocak-Ekim ayları arasında 2 milyon 546 bin 885 lira gelir elde etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü yüksek enerji maliyetlerini asgari düzeye indirmek, elde edeceği gelirlerle kentte daha fazla yatırım yapmak ve doğa dostu projeler üretmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Gözeli mevkiinde12 bin metrekare alan üzerine kurulu 2 bin 400 panelde Ocak ve Ekim arasında 1 milyon 152 bin 346 lira, Bismil’de 14 bin metrekare alan üzerine inşa edilen 3 bin 80 güneş panelinden de 1 milyon 394 bin 539 lira elektrik enerjisi üretti.

Gözeli ve Bismil’de kurulu tesislerde üretilen elektrik enerjisi sayaçlardan geçtikten sonra DEDAŞ’a ait iletim hatlarına aktarılıyor. DEDAŞ, üretilen enerji miktarını baz alarak her ay düzenli şekilde DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne nakdi ödemede bulunuyor. 

DİSKİ, GES projelerini 2022’de yaygınlaştıracak

DİSKİ, güneşten sağladığı 2 milyon 546 bin 885 lirayı vatandaşlara başta içme suyu ve altyapı konularında daha iyi hizmet sunmak için yatırımlara dönüştürüyor. 

DİSKİ, yüksek enerji maliyeti yükünden kurtulmak için doğa dostu yenilenebilir enerji kaynağı Güneş Enerjisi Santrallerinden (GES) projelerini 2022’de yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.