30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dilek: “İlk 5 Ayda Yabancı Yatırımların 3’te 1’i Enerji Sektörüne Yapıldı”

ANKARA (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı Başkanı Avukat Çiğdem Dilek bir grup gazeteciye yaptığı açıklamalarda; bazı kritik özelliklerin Avrupa merkezli uluslararası enerji kuruluşlarının ilgisini Türkiye’nin üzerine çektiği yorumunda bulundu.

Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı Başkanı Avukat Çiğdem Dilek bir grup gazeteciye yaptığı açıklamalarda; Türkiye’nin ekonomik büyümesi, döviz kurundaki değişim, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yasal düzenlemeler ve coğrafi konum gibi kritik özelliklerin Avrupa merkezli uluslararası enerji kuruluşlarının ilgisini Türkiye’nin üzerine çektiği yorumunda bulundu.

Dilek, Alman Enercon Genel Müdürü Hans-Dieter Kettwig’in Türkiye’de rüzgâr enerjisi alanında yapılacak ikinci YEKA ihalesiyle ilgilendiğini belirterek konuşmasına destekleyici örnekler sundu.

“İlk 5 Ayda Yapılan Doğrudan Yatırımların 3’te 1’i Enerji Sektörüne Yapıldı”

Yabancıların Türkiye’ye ilgisinin arttığını vurgulayan Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı Başkanı Avukat Çiğdem Dilek; “Yabancı yatırımcıların bu yılın ocak-mayıs döneminde Türkiye’ye yaptıkları doğrudan enerji yatırımları, geçen yılın aynı dönemine göre üç kat artarak 649 milyon dolar oldu. Bu yılın 5 ayında hayata geçirilen 2.1 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırımların yaklaşık 3’te 1’i enerji sektöründe yapıldı.” İfadesini kullandı.

“En Önemli Ekonomik Sorunlardan Biri Cari Açığın Giderilmesi Enerji Yatırımları ile Mümkün”

Dilek: “Bizim öngörümüz gelecek yıl enerji sektörüne yapılacak yabancı yatırımın 2 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. Tüm sektör çalışanlarının hesaplarını buna göre yapmalarını öneriyoruz. En önemli ekonomik sorunlardan biri olan cari açığın giderilmesi enerji yatırımları ile mümkün. Bunu artık herkes kabul ediyor. Gelecekte Türkiye’nin lokomotif sektörü olacak enerji, bu gelişimi iyi okuyanların kazançlarının artacağını ve Türkiye’nin büyümesine de katkı sağlayacağını gösteriyor.” diyerek gelecek ay yaklaşık 300 firma ve 14 bini aşkın kişinin katılımıyla yapılacak 11. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın büyük önem taşıdığı yorumunda bulundu.

İlginizi Çekebilir:

EIF 2018 Enerji Kongresi 8- 9 Kasımda Gerçekleşecek

EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı 2018’in Katılımcı Listesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.