30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Dijital Devrim ve Yapay Zeka

DİJİTAL DEVRİM VE YAPAY ZEKA
Güneş Panelleri işletme ve bakımnda dijital devrim gerekli midir?

Güneş enerjisi endüstrisi dışındaki bütün alanlarda dijital teknoljinin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Artık güneş panellerinde de dijital teknoloji ve çözümleri kullanmanın zamanı geldiğini düşünmekteyiz.

Almanya’da PV panelleri üzerinde yapılan istatiksel bir araştırma sonucuna göre, işletmede olan güneş panellerinin % 8’inde, güneş panelleri dizilerinin %4 ünde sorun olduğu saptanmıştır.

Öyleyse Güneş Enerjisi işletmelerinde spesifik hataların tespit edilmesi neden önemlidir?

Genelde, güneş panelleri evirici bazında, bazen de dizi bazında izlenmektedir. Evirici bazında izleme yapmak, işletmenin üretim miktarı ya da kesintiler, eğer varsa harici bir takım sensörler aracılığı ile işletme performansı ile ilgili bilgi vermektedir. Hep akılda şu soru kalmaktadır. Üretilen enerji işletmenin üretebileceği maksimum enerji midir? Eğer değilse; neden işletmeler maksimum üretmesin? Sorunlar nelerdir ve nerededir?

Sorunları bulup teşhis etmek, hem pahalı, zaman alıcı hem de uzmanlık ve doğru ölçü aleti kullanmayı gerektirmektedir. İşletmenin büyüklüğüne, bulunduğu yer ve uzaklığa göre sorunları bulup gidermek, dağları devirmek kadar zor bir iştir. Bu nedenle işletmeciler sorunları gidermek yerine üretim kayıplarını daha az maliyetli olduğunu düşünerek işi oluruna bırakmışlardır.

Güneş panelleri halen garanti kapsamında olsalar dahi, sorunun bulmanın ve teşhis etmenin zorluğu işletmeciler için önemli bir caydırıcı güçtür.

Konunun önemsenmemesi ve sorunların kaynağının bulunmaması gün geçtikçe kayıpların ve ilave yan etkilerin artmasına neden olacaktır. Dizi izlemenin de kendi içinde hataları vardır. İşletmenin belli kısmlarına ilşkin bilgi vermekle birlikte spesifik problemle ilgili bilgi vermemektedir. Bilindiği üzere arızalı modülün akımı çalışmakta olan modülün akım seviyesine çekilir. Akımda değişim olmayacağı için dizin izleme bu hatayı anlayıp bildirmeyecektir. Büyük santrallerde bu kayıpların geri kazanımını görebilseydik gözlerimiz kamaşabilirdi. 🙂

Her bir modülün güç kayıpları nelerdir? Yapay zekanın önemi ve değerler.

Sadece modül bazında yapılan ölçümler ve bunların analizi sonucunda arızalı panelin problemini ve yerini herhangi bir kızılötesi incelemeye ihtiyaç duymadan günlük olarak belli başlı yapay zeka yönlendirmesi ve parametrekeriyle bulabilirsiniz. Her bir panelden toplanan ölçüm sonuçları üzerinde, yapay zeka kullanarak yapılan analizler size gelenek dışı farkli bir işletme bakım yapmanızı sağlayacaktır.

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile santrallerinizi uzaktan anlık olarak izleyebiliyorsunuz. Ama uzaktan ne izliyorsunuz?

Uzaktan yapılan izleme ile, işletme bakım işinin temel görevi hata bulmaktan çok; arızalı modülün en az kayıpla değiştirilerek kaybı en aza indirmek olmalıdır. Her panelin neden olduğu güç kayıplarını bilmek arızalı modüllerin değiştirilmesi garanti sürelerinin kontrol altına alınmasını sağlamıştır.

Dijital teknoloji ile anlık panel izleme bakım işlerini koruyucu olmaktan öte öngörülebilir bakıma kaydırmıştır. Almanya’da karşılaştırma yapılarak yapılan çalışma göstermiştir ki kızıl ötesi kameralarla yapılan görüntüleme %4 ve 3’ ün altındaki kayıpları göstermemektedir. % 1’lik kayıplar bile çok değerlidir. Öngörülen bakım planları ile uzun zaman dilimlerindeki bozulmalar (PID gibi) teşhis edilir.

Anlık modül izleme çözüm olabilir mi?

Her modül, tutarlı bir voltaj grafik eğrisine sahiptir. Bu eğrinin değişmesi o modülde problem olduğuna işaretidir. Gün boyunca eğrideki değişiklikleri ölçmek ve bu toplanan verinin analizi hata tesbit ve teşhisini sağlar. Sıcaklık da panel performansını önemli ölçüde etkiler. Her panel sıcaklığını anlık olarak ölçerek modüllerin gerçek performansını ölçmek mümkün olacaktır. Aynı zamanda her bir modülün, referans modüle göre anlık güç kaybını bilmek modül değiştirmede kullanılacak parametrelerin belirlenmesini sağlar. Örnek garanti süresi içindeki bir modüldeki güç kaybı % 3 den fazla olursa, sözkonusu modül hemen değiştirilmelidir. Bu doğrusal garanti açısından çok daha önemlidir.

Dijitalleştirme ile her modülün güç, voltaj ve sıcaklık bilgisi anlık olarak ölçülebilmektedir. Gelişmiş dijital analiz bütün işletmenin, teknisyensiz yönetimini bile sağlayabilir. Farklı varsayımlar da yapılabilir bir butona basarak finansal, ticari ve teknik değerlendirme yapabilirsiniz. Her modülün güç kayıplarını gösteren liste ile işletme ve bakım yapıladırılabilir ve standartlaştırılabilir.

Nihayet Güneş Enerjisi endüsrisi de dijitalleştirmeyi yakalıyor.

Her alanda gelişmekte olan, kimilerine göre tehdit unsuru olan yapay zeka yönetimi devir alacak; dijitalleştirme gelecektir. Her alanda olduğumuz zorunluluklar var. Ülkemiz için bu alanda da en iyiye birlikte koşmak ve üretmek ümidiyle.

Teşekkürler.

Onur Uğur
onur.ugur@energict.com

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir