30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dicle Elektrik’ten ‘İndirim Fırsatını İyi Değerlendirin’ Duyurusu Elektrik Ödemelerinde Fırsat

Dicle Elektrik Dağıtım, geçmiş döneme ait elektrik borcu bulunan müşterilerinden, 4 Kasım Cumartesi günü mesai bitimine kadar uzatılan indirim kampanyasını en iyi şekilde değerlendirerek, borçlarını kolayca ödeyebilecekleri bu imkandan yararlanmaları için çağrıda bulundu.

Dicle Elektrik geçmiş döneme ait elektrik borcu bulunan müşterilerinden, 4 Kasım Cumartesi günü mesai bitimine kadar uzatılan indirim kampanyasını en iyi şekilde değerlendirerek, borçlarını kolayca ödeyebilecekleri bu imkandan yararlanmaları için çağrıda bulundu.

Özelleştirme sürecinin ardından geçen dört yılda bir çok kez gerçekleştirdiği indirim kampanyaları ile bölgesindeki elektrik tüketicilerinin menfaatine yaklaşımlar geliştiren Dicle Elektrik, ekonomik imkanı olduğu halde elektrik borcunu ödemeyenlere yönelik bir açıklama yaptı. Elektrik borcunu ödemeyenlerle ilgili yapılması gereken kanuni işlemleri hatırlatan şirket, Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin “zamanında ödenmeyen borçlar nedeniyle elektriğin kesilmesini” düzenleyen 15. Maddesini hatırlattı. Enerji şirketi, “Buna rağmen elektrik borcunu ödememiş olanlar için yasal çerçevede yapılan kesme işlemlerine karşı kimse kalkıp, (mağdur olduk) diye itiraz etmesin” dedi.

Elektrik borcunu ödeyemeyecek kadar zor durumda olanların şirket tarafından bilindiği ve dikkate alındığı belirtilen açıklamada, maddi durumu iyi olduğu halde elektrik borcunu ödemekten kaçınan kesimlerin var olduğuna dikkat çekildi. Dicle Elektrik, bu durumun en büyük zararı sistemin yanı sıra elektrik borcunu düzenli ödeyenlere verdiğini hatırlattı.

Dicle Elektrik, 31 Aralık 2016 tarihinden önceki tüm gecikme borçlarının silindiği, toplam borca yüzde 70’e varan indirimlerin yapıldığı ve belli büyüklükteki borçlara taksit olanaklarının sunulduğu “Dicle Elektrik’ten Kaçırılmayacak Son Fırsat” kampanyasının süresini, 31 Ekim günü sona ermesi gerekirken, müşteri hizmetleri merkezlerinde uzayan kuyruklar nedeniyle 4 gün daha uzattı. Şirket, bu süreçte kampanyaya ilgi gösteren tüm abonelerine, iyi niyetli ve sorumlu davranışlarından dolayı teşekkür etti. Buna karşılık ödeme gücü olduğu halde kampanyaya katılmayanların tavrının iyi niyetle açıklanamayacağını ifade eden şirket, kesme işlemi uygulanan yerlerde kimsenin “mağdur oluyoruz” diye medyaya, siyasetçilere gitmesinin doğru olmadığını, bu tavrın esas olarak borcu olmayan komşularını ve hemşerilerini mağdur ettiğini, borçların ödenmesinin en doğru ve sorumlu davranış olduğunu vurguladı.

“Şirket sorumluluklarını yerine getiriyor”

2013’teki özelleştirme sonrasında geçen 4 yılda 6 şehrin elektrik altyapısında toplam 1 milyar 200 milyon liralık yeni yatırım yapıldığı hatırlatılırken, bölgede ekonomik ve sosyal durumu uygun olmayanlar için çeşitli kampanyalar düzenlediğine dikkat çekildi. Daha önce “Gelin Helalleşelim” ve “Temiz Sayfa” kampanyalarıyla ödeme sorunu bulunan müşterilerinin eski borçlarına ait gecikme cezalarını silen, diğer borçlarını indirimli ödemelerine imkan tanıyan şirket, bu kampanyalardan birini de geçtiğimiz 25 Eylül’de hayata geçirdi. 4 Kasım günü sona erecek kampanyaya rağmen, borçlarını yeniden yapılandırmayan ve ödemeyenlere yönelik olarak yasal işlemler uygulanmaya devam edilecek.

“Ödemeyenler, sorumlu vatandaşlara zarar veriyor”

Belli bir kesimin, kendileri dışındaki herkese zarar verdiğini ifade eden Dicle Elektrik yetkilileri, şunları kaydettiler:

“Bölgenin ve bölge insanının sosyal ve ekonomik şartlarını yakından biliyoruz. Bu nedenle de her zaman yüklerini hafifletmenin hesaplarını yapıyoruz. Kampanyalarda alacaklarımızdan vazgeçerek önemli bir fedakarlık yapıyoruz. Üstelik bu arada yatırım planlarında verdiğimiz sözleri, çalışmaları, yatırımları da hayata geçiriyoruz. Elektrik borcunu ödemeyenler nedeniyle şirketimiz sıkıntıya düşerken, vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artıracak yatırım harcamalarında hiç kısıntıya gitmiyoruz. Ancak tüm çabalara rağmen, ödeme gücü olduğu halde elektrik borcunu ödemeyenler, yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde enerjileri kesildiği zaman (mağdur ediliyoruz) diyorlar. Esas onlar değil, sorumlu vatandaşlarımız ve şirketimiz mağdur oluyor. Herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.