30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Devletten Vatandaşa Doğalgaz Fatura Desteği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşların elektrik faturasının yarısının ve doğal gaz faturasının yüzde 80’inin devlet tarafından ödendiğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gazetelerin ekonomi yöneticileriyle yaptığı toplantıda enerji piyasalarını değerlendirdi. Enerji fiyatlarının uluslararası alanda hızla yükselmesine rağmen devlet konutlarda doğalgaz fiyatına zam yapmadı. Faturaların yüzde 80’i devlet tarafından karşılandı. Vatandaşın kullandığı gazın 4’te 3’ünü devletin ödediğini belirten Bakan Fatih Dönmez “Vatandaş 400 liralık gaz kullandıysa, bunun 100 lirasını ödüyor. Geri kalan 300 lirayı devlet karşılıyor” dedi. Elektrikte ise faturanın yarısını devletin ödediğini belirten Bakan Dönmez, “Elektrikte de bu oran yüzde 50 seviyesinde. Faturanın yarısı hazine bütçesinden sübvanse ediliyor. Sadece doğalgaz ve elektrikte 100 milyar lirayı vatandaşın yerine devlet ödemiştir” dedi.

DAR GELİRLİYE ELEKTRİK YARDIMI

Bakan Dönmez “Doğalgazda 1.000 metreküp fiyat 1.500 dolarları buldu. 10 kat artış yaşandı. Buna rağmen bu maliyetler vatandaşa yansıtılmadı. Yüzde 32’si doğalgaz ile üretilen elektriğin de maliyeti yansıtılmadı. Bu sübvansiyon BOTAŞ’ın bilançosunu negatif etkiledi. Fark maliyeden aktarıldı. Elektrikte dar gelirli vatandaşın tüketimini de ödedik. Sosyal yardım anlamında 150 kilovatsaate kadar destek veriyoruz. Bu yardımdan 2 milyon 400 bin hane faydalanıyor. Hane başı 68 ile 137 lira arasında destekten söz ediyoruz. Bu devam edecek” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.