30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası, İşletmenizin Hayat Sigortası”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kotra Sigorta, Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası konusunda kafalara takılan soruları yanıtladı.

Kotra Sigorta, Ticari Alacak Sigortası konusunda kafalara takılan soruları yanıtladı. Kontra Sigorta, Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası, 04.06.2018 tarihli ve 2018/11892 sayılı Bakanlar Kurulu’nun “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ)’e Yönelik Ticari Alacak Sigortası Sunulmasını İçeren Devlet Destekli Sistemin İşleyişine Dair Kararı” ile oluşturulan bir sigorta sistemi olduğunu belirterek:

“Bu sigorta sayesinde KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmı Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu tarafından karşılanacaktır.

Sistem kapsamında 120, 180 veya 360 güne kadar vadeli satışlar için teminat sağlanacaktır. Primlerin taksitli olarak ödenmesi mümkün olmakla birlikte peşin ödenmesi durumunda %10 indirim uygulanacaktır.

İlk aşamada 0-25.000.000 TL cirosu olan Mikro ve Küçük işletmeler için devreye alınan sistem, 2. aşamada 125 Milyon TL’ye kadar cirosu olan KOBİ’lerimiz için de güvence sağlayacaktır.” diye belirtti.

Devlet Destekli Alacak Sigortası yaptırmak isteyenlerin ilk olarak, tüm satışları arasında en yüksek ciroyu gerçekleştirdikleri ilk %50’lik dilime giren müşterilerinin unvanlarını, vergi numaralarını ve müşteri bazlı cirolarını bizimle paylaşmaları ile sisteme giriş kayıtlarının yapıldığını ifade eden şirket yetkilileri:

“Sistem, özellikle ana bayi konumunda olup, kendilerine bağlı alt bayilikere ürün tedariği gerçekleştiren veya bir sözleşme çerçevesinde yıl boyunca aynı müşteri grubuyla çalışan vb. işletmelerimiz için son derece uygun bir yapıya sahiptir.

Acenteliğimize gelen veriler, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile (SBM) paylaşılmaktadır. Alıcılara tanımlanacak limitler, SBM’nin yapacağı çalışma sonucunda belirlenmektedir.” diye kaydetti.

Şirket yetkilileri, Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın firmalara sağlayacağı faydaları şöyle sıralıyor:

*Alacaklarını tahsil edememe riskine karşı kendilerini koruma altına alırlar,

*Ticari faaliyetlerindeki risklerini güvenilir şekilde yönetebilirler,

*Nakit akışlarının sağlıklı olmasını ve taahhütlerinin yerine getirilmesini sağlarlar.

Son olarak şirket yetkilileri Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın ödemesinde karışılacakları durumları ise şu şekilde aktardı:

“Alacak Sigortası kapsamında teminat verilecek alıcıların belirlenmesi amacıyla yapılacak risk değerlendirmesi aşamasındaki sorgulama ücreti, risk değerlendirmesi yapılan her bir alıcı için 10 TL olarak tespit edilmiştir.

Prim tutarının tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda tarife fiyatı üzerinden %10 oranında indirim uygulanmaktadır.

Poliçeler, prim tutarının en az %25’i peşin ve geri kalanı en fazla üç taksit olacak şekilde kredi kartı ile 4 eşit taksit olarak da düzenlenebilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.