30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dev Projede Boru Uzunluğu Bin 230 Kilometreyi Aştı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rus enerji devi Gazprom, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin yüzde 66’sının inşasının tamamlandığını duyurdu.

Gazprom’dan yapılan açıklamada, Türk Akımı’nın denizden geçen kısmındaki iki boru hattının da yüzde 66’sının tamamlandığı kaydedildi.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile Sırbistan’ın Rusya Büyükelçisi Slavenko Terziç arasında gerçekleşen görüşme ardından yapılan açıklamada, “Türk Akımı’nın denizden geçen kısmındaki iki boru hattının da bin 230 kilometreden fazlası döşendi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, tarafların Sırbistan’daki Rus gazı talebinin artışına değindiği belirtilerek, “İlk verilere göre, 1 Ocak-12 Temmuz 2018 döneminde Sırbistan’a geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,3 daha fazla olarak 1.2 milyar metreküp gaz sevkiyatı yapıldı. Görüşmede Gazprom’un Sırbistan’da gerçekleştirdiği projeler de ele alındı.” anlatımına yer verildi.

Açıklamaya göre, görüşmede ayrıca ikili ilişkiler ve Rus gazının Sırbistan’a sevkiyatı konusu ele alındı.

Miller, daha önce Türk Akımı’nın ikinci hattının 2020 yılı başlarında Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan’dan geçebileceğini söylemişti.

Türk Akımı’nın inşasına Mayıs 2017’de başlanmıştı. Proje ile 2019 sonunda sevkiyata başlanması planlanıyor.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.