30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Denizli’ye Jeotermal Enerji Yatırımı Müjdesi Geldi

DENİZLİ (Enerji Portalı) – Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında elektrik enerji üretilmesi için kiraya verilen Sarayköy ilçesinin Tekke Mahallesi’nde yer alan 3 bin 470 hektar jeotermal sahada başlatılan çalışma kapsamında 3901 metre derinlikte ilk sıcak su rezervine ulaşıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında elektrik enerji üretilmesi için kiraya verilen Sarayköy ilçesinin Tekke Mahallesi’nde yer alan 3 bin 470 hektar jeotermal sahada başlatılan çalışma kapsamında 3901 metre derinlikte ilk sıcak su rezervine ulaşıldı.

Sondajı tamamlanan ZTH-3A kuyusunun test çalışmaları başlatılırken, bunun sonucunda sıcaklık, basınç, debi vb. parametrelerine göre santral çalışmalarına başlanacağı ve santral için gerekli sondaj çalışmalarının da devam edeceği bilgisi verildi.

3 bin 470 hektarlık jeotermal alan için Büyükşehir Belediyesi’ne yıllık KDV hariç 3 milyon TL ödenmesi planlanıyor. Kurulacak işletmenin cirosundan ise Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne 25 yıl boyunca yüzde 19 pay vereceği bildirildi. Belediye için sahadan toplamda 2 milyar TL gelir elde edilmesinin yanında Türkiye ekonomisi için büyük avantaj sağlanması bekleniyor.

“Ülkemizin cari açığını olumsuz etkileyen enerjiyi Denizli’de üreterek ülke ekonomimize katkı sağlayalım istiyoruz.”

Denizli’nin kendi içinde birçok güzelliği barındırdığına dikkati çeken Başkan Osman Zolan, Denizli’nin güzel iklimiyle, tarihi zenginlikleriyle, tarımıyla, sanayisiyle, tekstiliyle, birçok güzellikleri içinde barındıran ve kendine yetebilen bir şehir olduğunu söyledi. Denizli’nin görünmeyen yüzünün enerji alanındaki faaliyetleri olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Büyükşehir olarak Sarayköy ilçemizdeki Tekkehamam bölgesinde bulunan jeotermal alanımızdaki sıcak su kaynağının ülke ekonomisine katkı sağlamasını arzu ettik. Ülkemizin cari açığını olumsuz etkileyen enerjiyi Denizli’de üreterek ülke ekonomimize katkı sağlayalım istiyoruz.” diye belirtti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki Tekke Mahallesi’nde yer alan jeotermal alanı elektrik enerjisi üretilmesi için ihaleye çıkardıklarını hatırlatan Başkan Osman Zolan:

“Bölgede 3901 metre derinlikte üst derecedeki sıcak su kaynağına ulaşıldı. Bu çalışmalar ve test aşamaları devam ediyor. Bu çalışma sonunda Büyükşehirimize güzel bir gelir sağlanacak. Bu alandaki elektrik üretimi belediye bütçesinden para harcanmadan yapılsın ve Büyükşehir Belediyesi’ne katkı sağlansın amacıyla bir ihale düzenledik. Yapmış olduğumuz ihaleyi yüzde 19 ciro üzerinden Zorlu Enerji aldı. Güzel bir yarışma oldu. Firmamız yıllık 3 milyon lira kira bedelinin yanında burada üretmiş olduğu elektriğin yüzde 19’unun bedelini, masraflar düşmeden direkt olarak Büyükşehir Belediyesi bütçesine aktaracak.” dedi.

“Bölgede 35 MW’lık bir kurulum olacak daha sonra 100 MW’a kadar bir kurulum söz konusu. Bugün, bu kaynağın Denizlimize aylık 7-8 milyon TL, yılda ise 80 milyon liralık bir katkı sağlamasını öngörüyoruz.”

Başkan Osman Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgede 35 MW’lık bir kurulum olacak daha sonra 100 MW’a kadar bir kurulum söz konusu. Bugün, bu kaynağın Denizlimize aylık 7-8 milyon TL, yılda ise 80 milyon liralık bir katkı sağlamasını öngörüyoruz. Yapmış olduğumuz anlaşma 25 yıllık. Büyükşehir bütçesine her ay güçlü bir kaynak aktarılacak. Toplam 2 milyar TL’nin Büyükşehir Belediyemizin bütçesine katkı sağlamasını öngörüyoruz. Bu güçlü bir kaynak. Bu kaynak belediyemizin şehrimize yapacağı yatırımlarda büyük rahatlık sağlayacak. Geleceğe çok güzel bir miras bırakmış olacağız. 25 yıl sonunda da aynı şekilde sürdürme imkanı sözleşmemiz çerçevesinde mevcut.”

“Kaynağımız kullanılacak, hem de milli ekonomimize, Denizli’mizin ve aynı zamanda Büyükşehir’imizin bütçesine katkı noktasında güzel bir çalışma olacak.”

Başkan Osman Zolan son olarak, “Biz geleceğimizi planlıyoruz. Hem yer altında ekonomiye hiçbir katkısı olmadan yıllarca beklemiş kaynağımız kullanılacak, hem de milli ekonomimize, Denizli’mizin ve aynı zamanda Büyükşehir’imizin bütçesine katkı noktasında güzel bir çalışma olacak. Çalışmaların bir an önce tamamlanmasını arzu ediyoruz. Bu beni mutlu eden, heyecanlandıran, geleceğe bıraktığımız çok güzel bir miras olacak. Denizli’mize, şehrimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.