30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Denizli B.B., Yıllık 4 Milyon kWh Elektrik Enerjisi Üretecek

DENİZLİ (Enerji Portalı) – Güneş tarlalarının 2 MW güce ulaştığını belirten Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, yıllık 4 milyon kwh değerinde elektrik enerjisi üretileceğini açıkladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi‘nin güneş tarlaları 2MW güce ulaştı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak ve enerji verimliliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla kurdukları Akköy Güneş Enerji Santrali’nde (GES) incelemelerde bulundu.

Başkan Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü‘nün Akköy Atıksu Arıtma Tesisi’nin yanında hayata geçirdiği Akköy GES 1 ve Akköy GES 2’nin ardından santralin 3. etabı olan Akköy GES 3’ün de faaliyete geçtiğini müjdeledi. Zolan, toplam 39.000 metrekare alanda kurulan projede 8 bin 480 güneş panelinin yer aldığını ve burada yıllık 4 milyon kwh elektrik enerjisi üretileceğini açıkladı.

1700 konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak…

1700 konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak Denizli Büyükşehir Belediyesinin çevre hassasiyetine her zaman önem verdiğini vurgulayan Başkan Zolan, yenilenebilir enerji konusunda da gayretlerinin devam ettiğini belirtri. Zolan, Akköy Güneş Enerji Santrali’nde toplam 2 MW’lık güce eriştiklerini açıkladı ve Denizli Büyükşehir Belediyesinin yoğun elektrik enerjisi kullanan bir kurum olduğuna dikkati çekti. Başkan Zolan ayrıca şunları ekledi:

“Önceliğimiz kendi enerjimizi karşılamak. Burada yılda 4 milyon KW üretim yapılacak. Yaklaşık 1700 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamış olacağız. İlk etapta başladığımız yatırım bedelini, yaptığımız üretimlerle amorti etme anlamında belli bir noktaya geldik.”

Büyükşehir çöpten ve çamurdan da elektrik enerjisi üretiyor. Başkan Osman Zolan, yenilenebilir veya yeşil enerji adı verilen güneş enerji santralinin çevre hassasiyetini gösteren bir proje olduğuna işaret etti. Başkan Zolan, bunun yanında Denizli Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’ndaki çöplerden elde edilen metan gazından ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki çamurdan elde edilen biyogazdan da elektrik enerjisi ürettiklerini anlattı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretmeye devam edeceklerini belirten Başkan Zolan, “Bu tesisimiz Denizlimize hayırlı olacak. Geleceğimize, çocuklarımıza hizmet edecek. Çevreye zarar vermeden üretimini gerçekleştirecek. Yenilenebilir enerji yatırımlarımızı her geçen gün artırarak sürdüreceğiz” dedi.

undefined

Yenilenebilir enerji yatırımlarıyla pek çok belediye ve kuruma örnek oluyor!

Büyükşehir yenilenebilir enerjide örnek oluyor. Başkan Zolan, Türkiye’de
>> 9 büyükşehir,
>> 14 il,
>> 89 ilçe ve
>> 5 belde olmak üzere
>> Toplam 117 belediyenin
üye olduğu Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı görevini de yürütüyor.

Zolan, Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı ile birlikte sadece Denizli’de değil, ülke çapında da yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin yenilenebilir enerji yatırımlarıyla pek çok belediye ve kuruma örnek olduğunun altını çizen Başkan Zolan şöyle konuştu:

“Enerji Kentleri Birliği Başkanı olarak yenilenebilir enerjiler anlamında sadece kendimizi değil, Türkiye’deki tüm belediyelerimize yönelik yatırımlar, teşvikler, eğitimler ve destekler konusunda çalışıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımızın öncülüğünde yerli ve yenilenebilir enerji anlamında ülkemizin aldığı mesafeye imrenilerek bakılıyor. Enerjimizin yüzde 100’ünü karşılamak bizlere nasip olur inşallah. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emek veren, katkı sağlayan herkese ve her kuruma teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.