30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

“Denizlerimizde YAVUZ Devri Başlıyor!”

RİZE (Enerji Portalı) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize’de gerçekleştirdiği konuşmada ikinci sondaj gemisinin isminin “Yavuz” koyulduğunu belirterek, “Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize mitinginde yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz adlı gemiler bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır.” dedi.

“Yavuz gemisi yakında Akdeniz’de petrol sondaj çalışmalarına başlayacak.”

Hâlen Akdeniz’de petrol arama faaliyetini sürdüren Fatih sondaj gemisinden sonra, adını ‘Yavuz’ olarak belirledikleri ikinci sondaj gemisinin de geldiğini ve şu anda bakım ve kontrol çalışmalarının devam ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yavuz gemisinin de yakında Akdeniz’de petrol sondaj çalışmalarına başlayacağını duyurdu.

Yavuz sondaj gemisinin, aynı standartlara sahip dünyadaki 16 ultra derin sondaj gemisinden biri olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak, Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz adlı gemiler bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır. Sondaj işi bir yönüyle hesap kitap, teknik işidir, bir yönüyle de nasip işidir. Her arayan bulamaz. Ama bulanlar, arayanlardır. Biz de araya araya inşallah bulacağız. Gemilerimizin çalışmalarından müjdeli haberler alacağımız günlerin inşallah çok yakın olduğuna inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını savunurken içeride böyle bir saldırıya maruz kalmamız gerçekten çok manidardır. Biz her alanda yerli ve millî çözümler peşinde koşarken, onlar Türkiye’nin düşmanlarıyla aynı dili konuşuyor, aynı saldırıları yapıyorlar. Bakınız şu anda bulunduğumuz yerde cep telefonlarıyla iletişim, yerli baz istasyonumuz ULAK tarafından sağlanıyor. Mitingimizin sosyal medyadaki yayınları ULAK baz istasyonları üzerinden gerçekleştiriliyor. Türkiye bunların eline kalsa, inanın yerli ve millî baz istasyonlarımızı teker teker sökerler. Çünkü bunların sicili bozuk sicili. Geçmişte Türkiye’nin gelişmesi, kalkınması, her alanda kendi ayakları üzerinde durması için atılan hangi adım varsa hepsini bunlar engelledi. Engelleyemediklerini de tıpkı savunma sanayimizde, tıpkı otomobilimizde yaptıkları gibi sabote ettiler.”

“Son 17 yılda Rize’ye 18 milyar lira tutarında yatırım yapıldı.”

Son 17 yılda Rize’ye 18 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarına işaret ederek eğitimde, şehre bin 800 yeni dersliği, 4 bin 526 kişi kapasiteli yurt binalarını, yüzme havuzları, gençlik merkezleri, spor salonları ve sahalarının yanı sıra adını taşıyan bir üniversiteyi kazandırdıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara 689 milyon lira, Rizeli girişimcilere 1,5 milyar lira ve çiftçilere 2,5 milyar lira destek sağladıklarını hatırlattı.

Rize’de 10’u hastane 28 sağlık tesisini hizmete sunduklarını,  yedi tarihî eseri restore ettiklerini, 20 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 162 km’ye çıkardıklarını, 2 bin 708 konut projesini hayata geçirdiklerini, 56 adet taşkın koruma tesisini inşa ettikleri sözlerin ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihale sürecinde sona yaklaşılan şehir hastanesini şehre kazandıracaklarını,  yapımı devam eden ve 2022 yılında hizmete açılması beklenen Artvin-Rize Havalimanı’nı 2020 sonuna yetiştireceklerini açıkladı.

Konuşmasında; eğitim, sağlık, ulaşım, tarım, sulama, turizm, teknoloji ve sanayi alanlarında şehirde yapımları hâlen devam eden ya da proje aşamasında olan yatırım ve hizmetlerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları tüm bu çalışmalar sayesinde uzun yıllar göç veren Rize’nin nüfusunun artmaya, şehrin potansiyeline uygun şekilde gelişmeye başladığına dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şunları dile getirdi:

“Sn. Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi. Tarihten ilham alarak yeni gemimizin ismini YAVUZ koyduk. YAVUZ, bayrağımızı denizlerimizde dalgalandıracak. Petrol ve gaz neredeyse YAVUZ orada olacak. Milletimize hayırlı olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir