30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Deniz Suyundan Hidrojen Enerjisi Elde Edilmesi Çalışmaları Yaygınlaşıyor!

KANADA (Enerji Portalı) – Kanada’nın New Brunswick bölgesinde faaliyet gösteren Kraliyete bağlı enerji kurumu NB Power, ABD’nin Florida eyaletinden Joi Scientific ile iş birliği yaparak deniz suyundan elde edilen hidrojen ile çalışacak enerji santralleri kurmaya karar verdi.

Kanada’nın New Brunswick bölgesinde faaliyet gösteren Kraliyete bağlı enerji kurumu NB Power, ABD’nin Florida eyaletinden Joi Scientific ile iş birliği yaparak deniz suyundan elde edilen hidrojen ile çalışacak enerji santralleri kurmaya karar verdi. NB Power aslında Joi Scientific ile üç yıl önce iş birliği anlaşması yapılmıştı. Yeni anlaşma ile yeni çalışmalar ve prototipler için işbirliği kararı alındı.

Joi Scientific CEO’su Traver Kennedy anlaşmayla ilgili NB Power ile birlikte, 10 megavat ile 100 megavat arasında değişen tesisler kurmak istediklerini beliterek, “Dünyanın ilk salınımsız elektrik servisini oluşturmak için iş birliği yaptık. Yeni anlaşma ile birlikte Kennedy Uzay Merkezi’nde birlikte yapacağımız çalışmalarla ilk prototipleri üreteceğiz ve bu teknolojiyi Kanada’ya getireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. Kennedy, şirketinin işlenmemiş deniz suyundan hidrojen üretmenin yeni bir yöntemini geliştirdiğini ve bu yöntemle elde edilen hidrojenin enerji üretmek için kullanılabileceğini belirtiyor.

NB Power Başkanı Gaetan Thomas da küçük prototipler hazırlanmadan önce iki ya da üç yıl çalışma gerekeceğini ve maliyetin doğal gazla çalışan tesislerle aynı seviyede olacağını belirtti. Thomas yeni enerji tesislerinin yanı sıra mevcut tesislerin dönüştürülmesinin de gündemde olduğunu söyledi. Bu çerçevede New Brunswick kıyısındaki kömür santrali Belledune’un bir hidrojen santraline dönüştürülmesi de görüşülüyor.

Thomas şu anda seçeneklerin değerlendirildiğini ve büyük tek bir tesisten ziyade daha küçük birkaç tesisin kurulabileceğini ve böylece dağıtımda kayıpların engellenebileceğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.