30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Demirtaş OSB, 3 MW’lık GES Kuruyor

BURSA (Enerji Portalı) – CW Enerji, Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Bursa’da 3 MW’lık güneş enerji santrali kurmaya hazırlanıyor.

    Bursa Demirtaş OSB tarafından 3 MW gücünden güneş enerjisi santrali kurulması için yapılan ihaleyi kazanan firma, yer tesliminden sonra çalışmalara başlayacak.

    CW Enerji Genel Müdürü Volkan Yılmaz, projenin Bursa bölgesinde örnek olacağını, projeyi en kaliteli ürünler, en iyi mühendislik ve en iyi işçilikle hayata geçireceklerini kaydederek, “Bu ihalede sözleşme aşamasındayız. Sözleşme imzalandıktan sonra projeyi hızla hayata geçireceğiz.” dedi.

“Artık herkesin sözleşme gücü kadar çatısına güneş enerjisi santrali kurabilir.”

    Yakın zamanda yürürlüğe giren ve aylık mahsuplaşmayı da kapsayan yönetmelikle artık herkesin sözleşme gücü kadar çatısına güneş enerjisi santrali kurabileceğini belirten Yılmaz, aylık mahsuplaşma sistemi sayesinde kullanıcıların gece tükettiği elektriği gündüz üretiminden mahsup edebileceğini söyledi. Yılmaz, tüketim yapılmayan günlerde ise üretilen enerjinin sisteme verilip her ay sonunda toplam tüketimden mahsup edebileceğini vurguladı.

“Bu yönetmelik sayesinde yapılan güneş enerjisi santrali yatırımlarıyla herkes enerji maliyetlerini sıfırlayabilecek.”

Özellikle Bursa gibi sanayisi güçlü olan şehirlerimizde çok yüksek oranda enerji tüketimi yapan firmalar olduğunu anımsatarak şunları aktardı:

“Bu yönetmelik sayesinde yapılan güneş enerjisi santrali yatırımlarıyla herkes enerji maliyetlerini sıfırlayabilecek. Firmalar elektriğe gelen zamdan etkilenmeyecek. Hatta tüketim fazlası sisteme verilip 10 yıl süreyle devlete satılacak. Dolayısıyla üretilen enerjinin yüzde 100’ünden faydalanılacak. Şu an için bu yönetmelik kapsamında Bursa’da yaklaşık 10 büyük firma ile anlaşma sağladık. Bursa sanayisi ve sanayicilerine çok büyük projeler kazandıracağız.”

Son gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.