30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Demirbaş: “Hedefimiz Ülke Bazlı İhtiyaçları Tespit Etmek”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – MEDREG Başkanı ve EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, bir grup gazeteci ile bir araya geldi.

Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği (MEDREG) Başkanı ve EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında 2 yıldır başkan yardımcılığını yürüttüğü MEDREG’de İstanbul’da yapılan seçimlerle başkanlığı devralması sonrası, birliğin yeni dönem faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Hedefimiz ülke bazlı ihtiyaçları tespit etmek.”

MEDREG’in 23 üye ülkesi bulunduğunu ve Akdeniz’deki tüm ülkeleri kapsadığı için etkin bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Gülefşan Demirbaş, “Doğası gereği Akdeniz bölgesinde birçok gelişmiş düzenleyici ülke var. Türkiye de dahil Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Balkan ülkelerinde gelişmiş piyasalar var. Fakat güneyde ciddi sıkıntılar bulunuyor. Öyle olunca her ülkenin ihtiyacı farklı. Hedefimiz ülke bazlı ihtiyaçları tespit etmek. Gelişmiş bir düzenleyicinin konusu siber saldırı, dijitalleşme iken düzenleme kurumu olmayan ya da henüz düzenleme ve piyasanın ilk evrelerinde olan ülkelerin bu gündeminde bile değil. O yüzden her ülkeye bire bir gidip, ihtiyaçlarını tespit edip o ihtiyaçlar doğrultusunda nasıl geliştirebiliriz ve nasıl düzenleyici altyapıyı uyumlaştırırız o çalışmaları yapmak hedefimiz.” diye konuştu.

MEDREG’in Akdeniz bölgesindeki ülkelerin düzenleyici altyapısını sağlayarak Akdeniz Enerji Topluluğu’na gitme yolunda hedefi bulunduğunu vurgulayan Demirbaş, “MEDREG çok paydaşlı bir yapı ve bu paydaşlardan biri de AB. Çünkü yüzde 95 oranında fonluyor.” dedi.

“Türkiye’nin haklı davalarını tüm platformlarda anlatacağız ve hakkını koruyor noktada olacağız.”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerine de değinen Demirbaş, “Akdeniz’de gaz çıkarılması halinde bunun piyasaya arzı söz konusu. O zaman piyasalara girildiğinde düzenleyici altyapı o piyasa için çok kritik. Biz burada teknik kalacağız. Ama siyaseten doğrudan değil. Örneğin raporlarımızda Kıbrıs’ı diğer ülkelerin çabalarına rağmen bir ada olarak gösterme yönünde diplomatik bir girişimimiz var. Ülke bölümüne girmeden fiziki bir ada olarak yayımlıyoruz. Bu bağlamda hassasiyetimizi her platformda dile getirdiğimiz gibi, Türkiye’nin haklı davalarını tüm platformlarda anlatacağız ve hakkını koruyor noktada olacağız.” diye belirtti.

Ummanlı yetkililerin Türkiye’ye gelerek tarife metodolojimizi inceleyeceğini anlatan Demirbaş, “Yani Türkiye’nin MEDREG’deki görünürlüğü bizim uluslararası piyasalardaki görünürlüğümüzü de artırdı. Depolama faaliyetleri, elektrik depolama kapasitesi, hibritle ilgili çalışmalar, elektrikli araçla ilgili çalışmalar gündemimizde olacak.” şeklinde konuştu.

“Kayıp kaçak her ülke için büyük bir sorun.”

2019’da kayıp kaçağın önlenmesine ilişkin yaklaşımları çalışacaklarını anlatan Demirbaş, “Kayıp kaçak her ülke için büyük bir sorun. Kayıp kaçağın çok yüksek olduğu ülkeler var. Onların resmini çekeceğiz şimdi. Güney ülkeleri için, yani Kuzey Afrika ülkeleri, Ürdün gibi ülkeler için daha büyük bir sorun. Ürdün’de yüzde 18-20 kayıp kaçak var. İlk aşamada ülkelerin durumunu raporlayacağız ve buna ilişkin kayıp kaçakta nasıl bir ilerleme sağladı, diğer ülkelere bunlarla ilgili faydalı uygulamaları anlatacağız. Ondan sonra hepimiz kendi ülkemize dönüp bu uygulamalarla bunları azaltmaya çalışacağız. Kayıp kaçağın önlenmesi, yatırımcı için de çok önemli.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.