30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Deloitte: “Yenilenebilir Enerjilere Yönelim Hiç Bu Kadar Güçlü Olmamıştı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünya’nın önde gelen denetim firmalarından olan Deloitte’nin hazırladığı raporda, yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeli veya şebekesiz uygulamalarında fiyat-performans dengesine ulaştığı belirtiliyor.

Raporda, güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarının fiyat-performans dengesi, şebeke entegrasyonu ve yeni teknolojiler alanlarındaki özellikleri sayesinde fiyat bazında fosil kaynak yatırımları ile yarışabileceği ifade ediliyor.

Denetim firmasının yeni raporunda enerji yatırımlarında artık yenilenebilir enerji kaynakların tercih edilir hale geldiği belirtiliyor.

Raporda görüşlerine yer verilen Deloitte ABD ve Küresel Yenilenebilir Enerji Lideri Marlene Motyka, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin son yıllarda büyük ölçüde arttığına işaret ederek, “Hükümetler, topluluklar, yükselen piyasalar ve şirketler, yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir ve uygun fiyatlı olduğunu giderek daha fazla anlıyor ve bu alanlara yatırım yapmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

– “Güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları daha ucuz olma yolunda ilerliyor”

Güneş ve rüzgar enerjilerinin hızla azalan maliyet eğrilerine dikkat çekilen raporda, GES ve RES yatırımlarının geleneksel santral yatırımları ile karşılaştırılabilir olduğu, hatta daha ucuz olmaya doğru hızla ilerlediği kaydedildi.

– “Enerji depolama maliyetlerinin azalması yenilenebilir enerjilere olan ilgiyi artırıyor”

Raporda enerji depolama maliyetleri ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Giderek daha uygun fiyatlı depolama seçenekleri artık yenilenebilir enerji santrallerinin daha fazla ihtiyaca uygun olmasını sağlıyor. 2010’ dan bu yana li-on batarya maliyetlerinin yaklaşık %80 olarak düşmesi yenilenebilir enerji ve depolama fiyatlarını makul  bir düzeye çekmeye devam ediyor. Bu da yenilebilir enerjilere olan ilgiyi daha da artırıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir