30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Deloitte Geleceğin Enerji Şirketlerinin Portresini Çizdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Deloitte, günümüz koşullarını ve küresel elektrik piyasalarını araştırarak “geleceğin enerji şirketi” olmak isteyeler için bir rapor hazırladı.

Deloitte, günümüz koşullarını ve küresel elektrik piyasalarını araştırarak “geleceğin enerji şirketi” olmak isteyeler için bir rapor hazırladı. Deloitte, tüketicilerin gelecekteki elektrik sektörü oyuncularının iş modellerinin merkezinde olacağına vurgu yaparak şöyle belirtti:

“Dijitalleşme, şirketleri farklı sektörlere, toplumlara ve yaşamlara doğru kaydırmaktadır. Bunların hepsi bulunduğumuz çağda artık neredeyse tüm cihazların bağlantılı olmasından, insan-makine etkileşiminden, akıllı sistem ve ürünlerin varlığından kaynaklanmaktadır. Aynısı, geçmişte varlık odaklı şirketlerin yön verdiği elektrik sektörü için de geçerlidir. Gelişen teknoloji ile beraber Türkiye’deki tüketiciler, bilgiye daha kolay erişebilecek ve birbirleri ile daha bağlantılı hale gelecektir. Tüketicilerdeki bu dönüşüm ile birlikte tüketicilerin elektrik sektöründeki şirketlerden beklentileri de artacaktır. İzlenen politikalar hala büyük bir önem taşısa da, teknolojinin etkisinin ne zaman gerçekleşeceği konusundaki belirsizlikler yüzünden şirketler, iş modellerini tamamen gözden geçirerek hızla yaklaşmakta olan dijital değişime karşı hazır olmalıdır.

Diğer ülkelerdeki piyasalar incelendiğinde, tüm bu trendlerin ve teknoloji devrimlerinin kaçınılmaz olarak tüketicilere daha fazla elektrik tedariki / tüketim seçeneği sunduğunu göstermektedir. Bu nedenle, tüketici, gelecekteki elektrik sektörü oyuncularının iş modellerinin merkezinde olacaktır.”

Raporda yer alan konu başlıkları ise şöyle:

  • Elektrik sektöründe değişimi tetikleyecek faktörler nelerdir?
  • Tüketiciler tedarikçilerden ne istiyor?
  • Tedarikçiler dijitalleşerek, artan müşteri beklentilerine cevap verebilir?
  • Bu beklentiler gelecekteki elektrik sektörü için ne anlama gelmektedir?
  • Şirketler geleceğin elektrik sektörüne kendilerini nasıl hazırlayabilirler?
  • Bu dönüşüm sürecinde Deloitte elektrik sektöründeki şirketlere nasıl destek olabilir?

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz: Deloitte_Geleceğin Enerji Şirketi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.