30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dedusenko: Türkiye’nin İlk Nükleer Enerjisi 2023’te Üretilecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, “Fiziki olarak ilk nükleer enerjinin üretme tarihi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü, yani 2023’de üretim yapmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Katıldığı bir seminerde açıklamalarda bulunan Dedusko, Türkiye ile Rusya arasında Akkuyu NGS anlaşmasının 2010 yılında imzalandığını anımsatarak: ” Hükümetler arası anlaşmaya göre inşaat lisansı verildikten sonra 7 yıl içerisinde Rus tarafın birinci üniteyi inşa etmesi gerekiyor ve elektriği üretmesi gerekiyor. Şu an Türk ve Rus tarafı ortak çalışma yapıyor. Ümit ediyoruz ki bu süreyi erkene çekip daha erken elektrik üretimine başlarız. Ama en önemlisi güvenlik meselesidir. Güvenlik aşamalarını ihmal etmemiz mümkün değil. Fiziki olarak ilk nükleer enerjinin üretme tarihi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü, yani 2023’de üretim yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Dedusenko, Rosatom’un Finlandiya’da da nükleer santral kurduğunu ve insanların yarısından fazlasının santrali benimsediğini ve Türkiye’de en yüksek teknolojiyle donatılı bir santral yapılacağını, ilerleyen zamanlardaki modernleşmelerle ömrü 100 yıla çıkarmayı planladıklarını belirterek yatırımın detayları hakkında: “Şu anda % 40’ı kadar hem tedarik hem de işletmeci olarak Türk şirketler projeye katılmaya hazırlar. Sahada çalışan personelin yüzde 85’i Türk personelinden oluşuyor. İleride sahada 10 bin kişiye kadar çalışacak. Sahada çalışan her bir kişi etrafında hizmet sektörü için 10 kişiye iş imkanı sağlamış oluyor. Bu projeye yatırılan her 1 dolar, Türk ekonomisine 5 dolar gelir katkısında bulunmuş oluyor.” şeklinde bilgi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.