30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Danimarka’da Rüzgar Türbini Üretimi İçin Yeni Bir Malzeme Geliştirildi!

DANİMARKA (Enerji Portalı) – Danimarka’da araştırmacılar, rüzgar türbinleri üretiminde kullanılan nadir metallerden yapılan malzemelere alternatif olabilecek yeni bir malzeme geliştirdiklerini açıkladılar.

Avrupa destekli EcoSwing projesi kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda bir rüzgar türbinini, süperiletken bantlar yardımıyla üretilebildi. Geliştirilen yeni malzeme sayesinde rüzgar türbini için gereken nadir metal ağırlığının 1 ton düzeyinden, 1 kilogram altına kadar indirilebildiği ifade edildi. Yani eskiden kilogram başına 45.50 dolar maliyeti olan bir rüzgar türbini artık 18.70 dolar/kg maliyet ile üretilebilecek.

University of Twente’den Marc Dhalle Chemistry World’teki açıklamasında, süperiletken kullanılması ile aynı güç üretimi için geleneksel türbinlere göre hacim ve ağırlığı yarı yarıya daha düşük olan türbinler kullanılabilecek.

Nadir element yerine süper iletken malzeme kullanıldı…

Bant gadolinyum-baryum-bakır oksitli, arkası çelik bir şeritli ve magnezyum oksit ve gümüş tabakaları boyunca metal zehirlenmelerine karşı korunan seramik süper iletken bir tabaka kullanılarak yapılıyor. Türbinlerin soğutulmasında ise EcoSwing Proje ekibi MRI tarayıcılarında kullanılan soğutma işlemini kullanıyor.

Geliştirilen yeni türbinler henüz deney aşamasında. Araştırma ekibi, küçük tasarımlar ile daha küçük ve hafif türbinler üretme üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Uzmanlar, türbin boyutlarının ve ağırlıklarının azalmasıyla birlikte kurulum maliyetlerinin aşağıya çekilmesi ile rüzgar çiftliklerinin daha çok rağbet göreceğini düşünüyorlar.

Rüzgar türbinlerinin hem tasarım olarak hem de maliyet olarak küçülmesi ile yenilenebilir enerjinin daha erişebilir hale geleceği de ortada.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.