30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Danimarka’da Azalan Teşvik Miktarlarına Rağmen Enerji Yatırımları Devam Ediyor

DANİMARKA (Enerji Portalı) – Danimarka’nın güneş-rüzgar ihalesi ortalama kWh başına 0,031 € ile sonuçlandı ve güneş enerjisine yaklaşık %40 kapasite tahsis edildi.

Danimarka’nın güneş-rüzgar ihalesi ortalama kWh başına 0,031 € ile ve belirlenen %40 kapasite ile sonuçlandı. Rüzgar enerjisi 165 MW kapasite ile en büyük paya sahip olmasına rağmen, güneş enerjisi aynı sayıda projeyi ve toplam 104 MW güç kapasitesini güvence altına aldı. Danimarka Enerji Ajansı projeler için 17 adet teklif aldı.

Danimarka Enerji Ajansı Energystyrelsen, Eylül ayı sonunda başlattığı ortak rüzgar-güneş açık artırmalarında yaklaşık 269 MW yenilenebilir enerji kapasitesi tahsis etti. Energystyrelsen, 260 MW rüzgar ve 280 MW güneş enerjisi projesi için toplam 165 MW olmak üzere üç adet rüzgar enerjisi projesine ve 104 MW üç adet güneş enerjisi santrali için 17 adet teklif aldı.

Ortalama fiyat priminin kWh başına yaklaşık 0,031 €

Energystyrelsen, ihalede yaklaşık 140 MW olarak rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesinin paylaşılmasını bekliyordu. Energystyrelsen, kazanılan tekliflerin ağırlıklı ortalama fiyat priminin kWh başına yaklaşık 0,031 € olduğunu açıkladı. İhalenin tavan fiyatı 0,13 Danimarka Kronu (DKK) / kWh olarak belirlendi. Projelerin sözleşme imzalanmasından itibaren iki yıl içinde tamamlanması ve PPA’nın 20 yıllık bir süreye sahip olması gerekiyor.

Gerçekleştirilen ihale turunun bütçesi 254 milyon DKK (38,7 milyon $) olurken gelecek sene yapılacak ihalelere 424 milyon DKK ayrıldı. Bütçen planında 2020-2024 yılları için ilave olarak 4,2 milyar DKK ayırıldı.

“Başarılı bir ihale”

Uzmanlar bu ihale sonuçlarının sadece ışınlanma şiddeti düşük olan Kuzey Avrupa ülkesinde gerçekleştiği için değil, aynı zamanda Danimarka’nın rekabetçi fiyatlarla projeler sunabilen iyi kurulmuş rüzgar endüstrisine sahip olması nedeniyle de başarılı olduğu söylenebileceğini belirtiyor.

Danimarka ayrıca 1 MW’a kadar projelere özel ihaleler gerçekleştirerek tiraci ve ensütriyel FV sektörüne destek oluyor. Kasım aynın ortalarında sonuçlanan ilk ihalede 8 yatırımcı 19 MW’lık kapasite için 19 proje teklifinde bulundu.

Danimarka’da yeni mekanizmalarla, hükümetin Nisan ayında yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerjilere yönelik ortalama doğrudan destek seviyesinin yaklaşık 0,22 DKK / kWh’den 0,10 DKK/kWh’ye düşmesi bekleniyor.

Kaynak: PV Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.