30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Danimarka, Kasım Ayında Yeni Bir İhale Gerçekleştirecek

DANİMARKA (Enerji Portalı) – Danimarka, önümüzdeki Kasım ayında yeni bir “teknoloji nötr” ihalesi düzenlemeyi planlıyor.

Danimarka, kWh başına 0,06 DKK (Danimarka Kronu) teklif sınırına sahip, “teknoloji nötr” ihalesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Danimarka Enerji Ajansı (DEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ihale için ayrılan bütçe 20 yıllık bir süre için sabit gelir garantisi ile 258 milyon DKK oldu. Ajansa göre, seçilen projelerin şebekeye bağlanması, tesisin türüne bağlı olarak fiyat prim sözleşmesi imzalandıktan sonra iki veya dört yıl içinde gerçekleşmek zorunda.

Bu ihaleler, 2017 yılında kabul edilen ve güneş ile rüzgârın “teknoloji-nötr” olarak birbirleriyle rekabet etmesini sağlayan bir planın parçası.

Geçen yıl 200 MW’lık kapasite ihale edilmişti…

Danimarka, geçen yıl Eylül ayında ilk teknoloji-nötr ihalesini gerçekleştirmişti. KWh başına 0.0227 DKK kazanan tekliflerin ağırlıklı ortalama fiyatı ile sona eren ihalede, yaklaşık 200 MW kapasiteye sahip üç kara üzeri rüzgar ve üç fotovoltaik güneş enerjisi projesi için sözleşme imzaladı.

Kaynak: RenewablesNow

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.