30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Danimarka 10 Yılda 3 Offshore Çiftliği Kuracak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Danimarka, gelecek 10 yıl içerisinde 3 açık deniz rüzgar santrali kurarak ülkedeki elektrik ve ısıtma ihtiyaçlarının tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlanmayı hedefliyor.

Danimarka hükümeti ve parlamentosu, 2030’a kadar sürecek olan uzun vadeli bir enerji politikası üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre, Danimarka’da yenilenebilir enerjinin payı 2030’da kadar yüzde 55’e çıkacak. Bu, ülkedeki tüm elektrik ve ısıtma ihtiyaçlarının yenilenebilir kaynaklar tarafından üretileceği anlamına geliyor.

Enerji Anlaşması, açık deniz rüzgar santrali inşa etmek için yeni taahhütler içeriyor. Gelecek 10 yılda en az 2.4 GW kapasiteli üç adet yeni açık deniz rüzgar santrali inşa edilecek. Bu offshore rüzgar çiftlikleri ilki 2019-2020 yılında ihale edilecek ve 2024 ile 2027 arasında işletmeye alınacak.

Danimarka gelecekte karadan rüzgar enerjisi dağıtımını ihaleler yoluyla destekleyecek. Hükümet, rüzgar türbinlerinin sayısını 4300’den 1850’ye indirmeyi planlıyor. Ülkedeki eski kara rüzgarı türbinler en son teknoloji modellerle değiştirilecek. Bunun nasıl yapılacağına dair detaylar hala eksik olsa da 2030’daki rüzgar enerjisi üretimi bugünkünden daha büyük olacak.

– Elektrikte vergiler düşürülmeli

WindEurope Savucunuluk Başkanı Joël Meggelaars, Danimarka siyasetinin aldığı kararın rüzgar endüstrisinin bu ülkede yarattığı iş ve ekonomik faydaların korunmasına yardımcı olacağını söyledi.

Danimarka’nın eski türbinleri değiştirmek için kapsamlı bir politika getiren ilk AB üyelerinden biri olduğuna vurgu yapan Meggelaars, “Daha az türbin olacak. Ancak yeni teknoloji, rüzgarın elektrik karmasındaki payının artmaya devam etmesini sağlayacaktır.” dedi.

Meggelaars, enerji anlaşmasının elektrik vergilerini azaltmak için önlemler içerdiğine dikkati çekerek, “Değişiklikler küçük ve sadece bir ilk adım olsa da memnuniyetle karşılıyoruz. Birçok ülkede elektrik doğalgaza göre çok daha fazla vergilendirilmektedir. Ülkeler güçlü bir vergi değişikliğini taahhüt etmezse, sanayide, ısınmada ve ulaşımda elektrifikasyon konusunda büyük bir ilerleme görmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.