30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dalga Enerjisindeki Verim Artırılacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Batı Avustralya Üniversitesi, dalga enerjisinde verimli noktalardan enerji sağlanabilmesi için okyanus dalga ve akımlarını hassasiyetle ölçme adına iki şamandırayı okyanusa bıraktı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, üniversite bünyesindeki “Yeni Dalga Enerjisi Araştırma Merkezi”nin, okyanus dalgalarını ve akımları her zamankinden daha fazla hassasiyetle ölçeceği bildirildi.

Hükümet ile ortaklaşa yürütülen projeyle, deniz dalga akımının yenilenebilir enerji alanındaki araştırma ve teknoloji geliştirme konusunda önemli yerlere gelebileceği öngörülüyor.

Yapılacak araştırmalarla, okyanus süreçleri hakkında yeni bilgi ve bulgulara da ulaşabileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İki şamandıra, dalga yüksekliği, yönü, periyodu ve yüzey akım hızı ile ilgili verileri toplayacak, daha sonra bu verileri uydu aracılığıyla bilim insanlarının analiz edeceği araştırma merkezine iletecek. Hükümet, Temel Sanayi ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı (DPIRD) aracılığıyla merkeze 3,7 milyon dolar yatırım yaptı.”

Yeni Dalga Enerjisi Araştırma Merkezi Baş Araştırmacısı Dr. Jeff Hansen, Albany şehrinde kıyıya yakın bölgedeki ilk dalga ölçümlerinin yeni teknolojiler kullanılarak toplanacağını belirterek, “Bu hafta olumlu ve sert hava koşulları altında araştırma ekibi enstrümanları yerleştirecek ve deniz çevresini daha önce hiç olmadığı kadar detaylı olarak gözlemleyecektir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.