30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Dağlara Değil Fabrikalara GES Kurulmalı”

GAZİANTEP (Enerji Portalı) – Makine Mühendisleri Odası (MMO) Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, dışa bağımlılığın yenilenebilir enerji kaynakları ile ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

Türkiye’de enerjide dışa bağımlılık, hem sanayiciyi hem de vatandaşları olumsuz etkiliyor. Dünya piyasalarında meydana gelen dalgalanmaların etkisi altında kalan ülkemizde, geçtiğimiz yıl enerji maliyetlerine yüzde 50 dolayında zam yapılmıştı. 2019 yılında ise Yerel Seçimlerin hemen ardından zamlar peş peşe gelmişti. Temmuz ve Ağustos aylarında peş peşe gelen zamlar ile birlikte iş dünyasında alternatif enerji kaynaklarının yanı sıra kömür ve buhar gibi kaynaklara da yönelim başladı.

Artan enerji maiyetleri ile birlikte özellikle güneş enerji santrallerinin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, sanayicilere “Yerinde Üretim, Özünde Tüketim” modelini uygulamaları önerisinde bulundu.

“Öncelikli olarak dağlara değil fabrikalara GES kurulmalı.”

Güneş enerjisi santrali (GES) projelerinin dağlık arazilere değil, fabrikalara kurulması gerektiğini belirten Ovayolu sözlerine şöyle devam etti:

“Göreve geldiğimiz ilk zamanlardan bu yana enerji maliyetlerini düşürülmesi konusunda tavsiyelerde bulunduk. Dağlık arazilerde ya da kente uzak alanlarda güneş enerji panelleri kurulması yerine “Yerinde üretim, özünde tüketim” anlayışıyla fabrikaların kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayacağı GES projelerinin desteklenmesi gerektiğini söylemiştik. Dağlık, kentten uzak arazilere GES projeleri yapmak yerine sanayicilerin elektrik ihtiyaçlarını karşılaması için çatılarda GES projeleri yapılması gerektiğini belirttik. Önceliğin bu alanlara verilerek GES projeleri hazırlanması gerektiğini izah etmiştik. Hatta 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan fabrika inşaatlarında GES projeleri yapılması tavsiye ettik.”

“GES kuran sanayicilerimiz her durumda kardadır.”

GES projelerinin sanayiciler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Ovayolu şunları aktardı:

GES projeleri, kredi kullanımı konusunda sıkıntı yaşamayan iş dünyasından olan isimler tarafından hayata geçiriliyor. Proje kredi ile yatırım ipotek altına alınarak yapılıyor. Sadece proje teminatı ile dağlık alanlara GES’ler kuruluyor. Dağlık alanlara kurulmasının nedeni 8 yılda projenin kendini amorti edebilmesidir. İş adamı kendi fabrikasına kurduğu zaman amorti süresi 1-2 yıl daha uzayabiliyor. Ancak burada kısa süreli olarak düşünülmemesi gerekiyor. Devlet tarafından verilecek teşviklerle sanayicilerimiz bu projeleri hayata geçirebilir. Önümüzdeki süreçte elektrik fiyatları artmasa bile 8 yıl sonra elektrik maliyetlerini amorti etmesi ile kullandığı elektriğin hiçbir maliyeti kalmayacak. Üretmiş olduğu sıfır maliyetli elektrik ile üretimini yapacak, dolayısıyla yüksek elektrik maliyetlerinden etkilenmemiş olacak.”

“Sanayicilerimiz rekabette kazanan olmak istiyorsa enerji maliyetlerine dikkat etmek zorunda.”

GES projelerinin önemini anlatan Ovayolu, “Maliyetlerin azalması ile sanayicilerimizin rekabet gücü artacak. Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde GES projelerine geçişler yapılıyor. Bizim sanayicilerimiz bu ülkelerle rekabet etmek istiyorlarsa enerji maliyetlerine dikkat etmek zorunda. Dünya bu yöntemi uygulamaya başlıyor, bu anlamda sanayicilerimizin önümüzdeki on yılda rekabet güçlerini kaybetmemesi için GES projelerine ağırlık vermeleri gerekiyor. Konunun çok boyutlu olarak alınması gerekiyor. Ülkemizin rekabet gücünün korunması için GES projelerine geçiş yapmalı.” dedi.

“Sanayicilerimiz uzun vadeli düşünerek kendi fabrikalarının çatılarına inşa ederek, maliyetleri sıfıra indirebilir.”

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanlığı ile yapılan görüşmeleri aktaran Ovayolu, şu paylaşımlarda bulundu:

“OSB Yönetim Kurulu eski Başkanı Mustafa Topçuoğlu ile verimli görüşmeler yapmıştık. Bu görüşmelerde 5.Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaat edilecek olan firmalardan enerji panelleri olacak gibi projeler istemeleri dolayısıyla teşekkür ettik. İkinci konu ise sanayicilerin durumu oluyor. Sanayicilerimizin bu konunun farkında olması gerekiyor. Sanayicilerimiz günübirlik düşünerek, dağlık alanlarda GES projeleri yapacaklarına uzun vadeli düşünerek kendi fabrikalarının çatılarına inşa ederek, maliyetleri sıfıra indirebilirler. 10 yıl sonra devletin bu santrallerden enerji alımı yapacağının garantisi yok.”

“YEKDEM, sürdürülebilir bir yöntem değil.”

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme (YEKDEM), konusunda açıklamalarda bulunan Ovayolu, “YEKDEM, sürdürülebilir bir yöntem değil. Devlet aldığı elektriği daha ucuza satıyor bu nereye kadar gider bilemiyoruz. Geldiğimiz süreçte elektrik zamlarının yaşanmasının nedenlerinden bir tanesi de YEKDEM oluyor. Onun için sanayicilerimizin kendi fabrikalarına GES projeleri yapmaları önümüzdeki 10 yılda rekabet güçlerini artıracaktır.” diye belirtti.

Kaynak: MegaHaber

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.