30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Dağıtım bedeli, elektrik faturasının dağıtılması bedeli değildir. Elektrik sayacının okunması bedeli de değildir.”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), son zamanlarda gündemde olan elektrik dağıtım bedelleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), son zamanlarda gündemde olan elektrik dağıtım bedelleri ile ilgili bir açıklama yaptı. EPİAŞ, elektrik faturalarında enerji bedeli, dağıtım bedeli ile vergi, fon ve paylar olmak üzere üç ana unsurun bulunduğu belirterek:

“Elektrik, yaklaşık olarak 60.000 personelin çalışmakta olduğu santrallerde üretilir. Elektriği üreten şirketler, üretim maliyetlerini dikkate alarak rekabete açık bir ortamda ürünlerini santral çıkışında piyasaya arz ederler. Yerli ve yenilenebilir enerji gibi desteklenmesi gerekli olan bazı üretimler haricindeki, ekonomik olarak en uygun üretim maliyetleri enerji bedelini oluşturmaktadır.” diye belirtti.

“Dağıtım bedeli, elektrik faturasının dağıtılması bedeli değildir. Elektrik sayacının okunması bedeli de değildir.”  

Santrallerde üretilen elektrik enerjisinin öncelikle kilometrelerce uzakta bulunan yerleşim alanlarına kadar iletilmesi daha sonra da her türlü olumsuz hava ve coğrafi olarak zorlu şartlara rağmen ülkemizin en ücra noktalarına kadar yaklaşık olarak 42 milyon aboneye kapıda teslim edilmesi için yerleşim alanlarında dağıtılması gerektiğini ifade eden EPİAŞ:

“Ülkemizde iletim ve dağıtım faaliyetleri için her yıl ortalama 9,5 milyar TL şebeke tesisi ve diğer yatırımlar yapılmakta ve yaklaşık 120 bin personel ile 206 bin adet trafo ve dünyanın etrafını 37 kez dolaşabilecek büyüklükteki 1 milyon 460 bin km. hat uzunluğundaki şebekenin işletilebilmesi için de her yıl ortalama 17,5 milyar TL olmak üzere toplamda 27 milyar TL harcama yapılmaktadır. Santrallerde üretilen enerjinin tüketicilere kapıda teslimi için oluşan bu maliyetler de dağıtım bedelini oluşturmaktadır.

Dağıtım bedeli, elektrik faturasının dağıtılması bedeli değildir. Elektrik sayacının okunması bedeli de değildir.”  diye bildirdi.

“Dağıtım bedelinin belirlenmesi Elektrik Dağıtım veya Perakende Satış Şirketlerinin yetkisinde değildir. Dağıtım bedellerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu belirler.”

EPİAŞ, bu durumu tarlada yetişen ürünün soframıza gelene kadarki sürecine benzeterek:

“Benzer şekilde, tarlada üretilen bir ürünü tarladaki çıkış fiyatıyla pazarda veya markette satın alamıyoruz. Çünkü o ürünün kullanıcıya teslim noktasına getirilmesinin de bir maliyeti var ve tüketici olarak bu maliyeti de ödemekteyiz.

epiaş elektrik fiyatları

Dağıtım bedelinin belirlenmesi Elektrik Dağıtım veya Perakende Satış Şirketlerinin yetkisinde değildir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, yukarıda belirtilen maliyetlerden hareketle hizmetin kaliteli bir şekilde karşılanması ve verimliliği de dikkate alarak dağıtım bedelini belirler ve ilgili şirketler belirlenmiş olan bu tarifeyi uygularlar.”

“Faturalardaki dağıtım bedeli ülkemizde vergiler hariç yüzde 35 iken AB’de bu rakam yüzde 51 seviyesindedir.”

Dağıtım bedeli alınmasının Türkiye’ye has bir uygulama olmadığını ve her ülkede enerji maliyetleri kapsamında değerlendirildiğine dikkat çekerek, “Faturalardaki dağıtım bedeli ülkemizde vergiler hariç yüzde 35 iken AB’de bu rakam yüzde 51 seviyesindedir. 38 ülke ortalamasına bakıldığında enerji bedeli ortalama 9 € cent iken ülkemizde 5 € cent, dağıtım bedeli ortalama 9,9 € cent iken bizde 2,7 € cent olarak gerçekleşmiştir. Dağıtım bedelinin toplama oranına bakıldığında ortalama %51 iken bizde bu oran %35 olmuştur.” diye kaydetti.

Grafik 1: Türkiye’deki ve Avrupa’daki Elektrik Faturalarındaki Mesken AG Dağıtım Bedeli Payları
Grafik 2: Avrupa’daki ve Türkiye’deki Dağıtım Bedeli-Enerji Dağılımı’nın Karşılaştırılması

1 Yorum

  • Orta ve düşük gerilim hatları , yani 34 kv ve 400 v luk hatlar için dağıtım şirketleri ihalede bir para ödemedi mi ? Bunun hesabı yapılmalıdır . Siz biliyorsanız lütfen yardım eder misiniz .
    Dağıtım faaliyeti maliyeti nedir . Üstüne nekadar kar konmalıdır . Karsız olmaz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.