Gerek Sanayi gerekse özel tüketimdeki açık Nükleer Enerjiyi gündeme taşıyor. Enerji Bakanı Berat Albayrak, Mersin Akkuyu’da kurulması planlan Türkiye’nin ilk nükleer santralini Cumhuriyetin 100. yılında aksiyona geçirmek istediklerini belirtti.

Enerji Bakanı Berat Albayrak “29 Ekim 2023’e yetiştirebilirsek bizim için bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz” dedi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rusya merkezli nükleer şirketi Rosatom’un Akkuya’da tahmini 22 milyar dolara inşa edeceği Türkiye’nin ilk nükleer santralının ne zaman devreye gireceğini açıkladı. Bu yılsonunda, en geç önümüzdeki yılbaşında santralın temel atmasını iki ülkenin (Türkiye ve Rusya) devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirmek için çalışmaların devam ettiğini belirten Albayrak, “Santralın ilk ünitesinin devreye gireceği tarih için hedefi 2023 olarak belirledik. Cumhuriyetimiz için en anlamlı tarih. 29 Ekim 2023’e, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yetiştirebilirsek bizim için bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz” dedi.