30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ÇŞB, Kamu Binalarını Sıfır Enerjili Binaya Dönüştürecek!

ANKARA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB), kamu binalarının tasarruf sağlaması amacıyla ‘enerji verimliliği projesi’ için Dünya Bankası ile 1 milyar liralık kredi konusunda anlaştı.

Türkiye Gazetesi’nden Sefa Bilgitekin’in haberine göre; ÇŞB, kamu binalarında enerji verimliliğini artırmak için önemli bir projeye başlıyor. Bakanlık, söz konusu projeyle kamu binalarında yüksek enerji tüketiminin önüne geçmeyi ve yıllık 230 milyon lira tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Kamu binalarının enerji etütleri yapılarak EKB’leri düzenlenecek…

Projenin hazırlık aşamasında ilk olarak okul, hastane, idari binalar gibi kamu binalarının enerji etütleri yapılacak. Bu binalara yönelik enerji kimlik belgeleri (EKB) düzenlenerek, enerji verimlilik düzeyleri ve elde edilecek tasarruf seviyeleri tespit edilip yatırım maliyetleri ortaya çıkacak. Bu doğrultuda uygun bulunan kamu binalarının projeleri hazırlanarak, iyileştirmeler yapılacak.

Farklı iklim bölgelerinde yer alan 5-10 yüksek enerji maliyeti olan kamu binası sıfır enerjili bina konsepti ile yenilenecek…

Beş yıllık verimlilik projesinde, bina büyüklüğü ve alınan önlemlere bağlı olarak 300-500 bina yenilenecek. İlk etapta farklı iklim bölgelerinde yer alan 5-10 yüksek enerji maliyeti olan kamu binası seçilerek, sıfır enerjili bina konseptiyle yeniden yapılandırılacak. Bu binalarda yeşil çatı, su geri dönüşümü, güneş enerjisi gibi birtakım iyileştirmeler yapılacak. Pilot çalışmadan elde edilecek sonuçlar, dönüşüme uğrayacak kamu binalarında değerlendirilecek.

Kurumlar, son üç yıla ait enerji tüketimlerini ve bedellerini bakanlığa iletecek…

Öte yandan, diğer kamu kurumlarından gelecek bilgiler de projeyi şekillendirecek. Kurumlar, son üç yıla ait enerji tüketimlerini ve bedellerini bakanlığa iletecek. Ayrıca 2014’ten bu yana binalarda iyileştirilme yapılıp yapılmadığı ve enerji tüketimleri fazla olan ile enerji verimliliği tasarruf potansiyeli yüksek olan binalar da bildirilecek.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.