30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Covid-19 Sebebiyle Yeni Otomobil Satışları Yüzde 40 Azaldı

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Bir sanayi grubunun verilerine göre İngiltere’de yeni otomobil kayıtları Mart ayında yıllık % 40 düştü.

İngiltere Motorlu Araç Üreticileri Birliği (SMMT) Mart ayı yeni otomobil satış rakamlarını bugün (6 Nisan 2020) kamuoyuna duyurdu. Açıklanan rakamlara göre Mart ayında yeni otomobil kayıtları yıllık bazda %40 oranında azaldı. Sert düşüşe neden olarak koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri gösterildi.

Normalde otomobil satışlarının en canlı olması gereken iki aydan birisi olan Mart ayında, 1999 yılından bu yana en düşük satış seviyesi yaşandı. Ayrıca İngiltere genelinde satılan toplam otomobil sayısının 250 bin adette kaldığı bildirildi.

İngiltere’de geçtiğimiz yıl toplam otomobil satışlarının %20’si Mart ayında gerçekleşmişti. Başbakan Boris Johnson ise geçtiğimiz ay salgın tedbirleri kapsamında alacağı kararlarla, ülkedeki ekonomik faaliyetlerin büyük bir kısmının geçici olarak durdurulacağını açıklamıştı.

İngiltere’de otomobil satışları, zirve yaptığı 2016 yılından bu yana her geçen yıl istikrarlı bir şekilde düşmeye devam ediyor. Motorlu Araç Üreticileri Birliği (SMMT) tarafından geçtiğimiz Ocak ayında yayınlan en son sektör beklenti raporunda da şu öngörüye sahipti: 

“2020 yıl sonu itibarıyla iç pazardaki talebin %2.5 oranında azalacak ve otomobil satışlarının 2.25 milyon adette kalacak.”

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.