30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


COVID-19 Sebebiyle COP26 Konferansı Bir Yıl Ertelendi

İSKOÇYA (Enerji Portalı) – Kasım ayında Glasgow’da düzenlenecek olan COP26 BM iklim değişikliği konferansı COVID-19 nedeniyle ertelendi.  

Birleşik Krallık ve İtalyan ortaklarıyla birlikte, UNFCCC’nin COP Bürosu (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi) tarafından alınan karar ile COP26 BM iklim değişikliği konferansı Covid-19 nedeniyle ertelendi.

İngiltere’nin İtalya ile ortaklaşa Glasgow‘da ev sahipliği yaptığı ve 2021’de yeniden planlanan bir konferansın tarihleri tarafların alacağı karar doğrultusunda belirlenecek.

COP26 İşletme, Enerji ve Sanayi Stratejisi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Alok Sharma şunları söyledi:

“Dünya şu anda eşi görülmemiş bir küresel zorlukla karşı karşıya. Ülkeler haklı olarak çabalarını hayat kurtarmaya ve COVID-19 ile savaşmaya odaklıyorlar. Bu yüzden COP26‘yı yeniden planlamaya karar verdik.

İklim kriziyle başa çıkmak için gereken tutkuyu sağlamak için ortaklarımızla yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Ve konferans için yeni bir tarih üzerinde anlaşmayı dört gözle bekliyorum.” 

BM İklim Değişikliği Genel Sekreteri Patricia Espinosa da şu açıklamalarda bulundu:

COVID-19 bugün insanlığın karşı karşıya olduğu en acil tehdittir, ancak iklim değişikliğinin uzun vadede insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük tehdit olduğunu unutamayız.

Yakında ekonomiler yeniden başlayacak. Bu, ülkelerin daha iyi toparlanma, bu planlara en savunmasız olanları dahil etme fırsatıdır. Ayrıca 21. yüzyıl ekonomisini temiz, yeşil, sağlıklı, adil, güvenli ve daha dayanıklı şekillerde şekillendirme şansıdır. Bu arada, ulusları Paris Anlaşması doğrultusunda iklim tutkusunu önemli ölçüde artırmaya desteklemeye ve teşvik etmeye devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.