30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Covid-19 Bize Sürdürülebilir Bir Çevrenin Gerekli Olduğunu Gösterdi”

ALMANYA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AB Çevre Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda bir çok konuyu ele aldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Gayriresmi AB Çevre Bakanları Toplantısı iki oturumda gerçekleşti. İlk oturumda “Covid-19 ve küresel biyoçeşitlilik politikası”, ikinci oturumda ise AB iklim değişikliği hedefinin yükseltilmesi ve Avrupa’nın Paris Anlaşması’na katkısı konuları çerçevesinde bir toplantı gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Covid-19 ve küresel biyoçeşitlilik politikası konulu ilk oturumda yaptığı konuşmada, sürdürülebilir çevrenin önemine vurgu yaptı. Bakan Kurum, Covid-19 salgınının insan yaşamını tehdit eden küresel ölçekte büyük bir krize dönüştüğünü vurguladı. Kurum, yasa dışı yaban hayatı ticareti, biyokaçakçılık, doğal kaynakların aşırı tüketimi, kimyasalların ve atıkların kontrolsüz yönetimi gibi faaliyetlerin canlı türlerinin azalmasına ve yaşam alanlarının tahrip edilmesine neden olduğuna dikkati çekti.

BAKAN KURUM'DAN, “SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE” VURGUSU

Bakan Kurum, şöyle konuştu:

“Biyoçeşitlilik kaybı, iklim değişikliği ve kirlilik ile birlikte ekosistemleri etkilediği gibi bulaşıcı hastalıkların küresel düzeyde salgınlara neden olmasında da rol oynamaktadır. 2020 sonrası Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi, 2050 vizyonuyla insan, çevre ve sağlık olgularını bir araya getirmektedir. Bu kapsamda 2030 Eylem Hedefleri genel yapısı itibarıyla yeterli ve kapsayıcıdır. Bu hedefler içerisinde özellikle 2030’a kadar dünyamızın yüzde 30’unun etkili korunan alanlar sistemine alınmasını çok önemsiyoruz. 2030’a kadar plastik atıkların insan sağlığı için zararlı olmayan seviyelere düşürülmesi bizim için çok değerli bir hedeftir.”

Şehirlerimizin aktif yeşil alan kapasite ve altyapısını geliştiriyoruz!

Yeşil alanlara erişimin arttırılmasının önemine dikkati çeken Kurum, bu alanların biyolojik çeşitliliği ve devamlılığının, insan sağlığı açısından öneminin daha güçlü vurgulanması gerektiğini belirtti.

Kurum, korunan alanların artırılması, biyoçeşitlilik kaybının azaltılması, şehirlerin yeşil alanlarının ve altyapılarının geliştirilmesi ve ekolojik koridorların oluşturulması noktasında konunun öneminin farkında olduklarına işaret ederek, “Ülkemizin her köşesinde, 81 ilde 81 milyon metrekare hedefiyle başlattığımız Millet Bahçeleri Projesi ile şehirlerimizin aktif yeşil alan kapasite ve altyapısını geliştiriyoruz. Şehirlerimize nefes aldırıyoruz. Ülkemizdeki korunan alan büyüklüğümüzü, yüzde 9’dan OECD ortalaması olan yüzde 17’ye çıkarıyoruz.” diye konuştu.

Küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlayacak ekolojik koridorları 22 alanda oluşturarak ülke geneline yaymayı hedeflediklerinin altını çizen Kurum, “Son 2 yılda ülkemizin farklı yörelerinden, yaklaşık 180 bin hektar büyüklüğündeki 121 alanı ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak belirledik. Toplam doğal sit alanı büyüklüğümüzü 2 milyon hektardan yaklaşık yüzde 25 artırarak 2,5 milyon hektara çıkarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum yeni stratejide insan ve çevre sağlığı, biyoçeşitlilik, gıda ve su güvenliği konularının kesişme noktası olan “ortak refah ve sağlık” olgusuna daha fazla yer verilmesini istedi.

BAKAN KURUM'DAN, “SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE” VURGUSU

Sözleşme ancak o zaman bize adil bir işbirliği ortamı sağlayacak…

AB Çevre Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın ikinci oturumunda AB iklim değişikliği hedefinin yükseltilmesi ve Avrupa’nın Paris Anlaşması’na katkısı konuları çerçevesinde bir toplantı gerçekleştirildi. Bakan Kurum burada, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda uluslararası arenada, benzer gelişmişlik düzeyindeki ülkelerle eşit muamele görmediğini kaydederek şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye olarak her şeyden önce; Ülkemizin benzer gelişmişlik düzeyindeki ülkelerle eşit muamele görmesini istiyoruz. Türkiye, özel koşulları Taraflar Konferansı Kararlarıyla tanınmış bir ülkedir. Bu nedenle; kendisiyle benzer gelişmişlik düzeyine sahip olan ülkelerin imkânlarına erişim talep etmektedir. Paris Anlaşması’nın adil ve uzlaşmacı ruhuna aykırı bir biçimde; Türkiye’nin geride bırakıldığı bir durumla karşı karşıyayız. Ülkemiz; ulusal koşullarına ve kalkınma düzeyine uygun bir pozisyona yerleştirildiğinde, yani Ek-1 listesinden çıkarıldığında; sözleşme ancak o zaman bize adil bir işbirliği ortamı sağlayacaktır.”

Ülke olarak, dünyayı ilgilendiren sorunları çözmek için insiyatif aldıklarını, çok önemli projelere imza attıklarını kaydeden Bakan Kurum,  bunlardan en önemlisinin de iklim değişikliğiyle mücadele olduğunu söyledi. Bakan Kurum, iklim değişikliğiyle mücadelede Türkiye’nin attığı adımları sıralayarak “Çabalarımız, ülkemizin imkânları ve alacağımız destekler ölçüsünde artarak devam edecektir.” dedi.

Toplantı kapsamında Bakan Kurum,
>> Almanya Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanı Svenja Schulze ve
>> Sırbistan Çevre Koruma Bakanı Sayın Goran Trivan ile ikili temaslar gerçekleştirdi.

Görüşmelerde ülkeler arasında çevre alanında yapılabilecek iş birliktelikleri ele alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.