30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ÇOSB ISO 50001 EYS Kuruyor

TEKİRDAĞ (Enerji Portalı) – Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde (ÇOSB) ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi (EYS) kurulumunda hazırlıkların tamamlandığı duyuruldu.

ÇOSB yetkilerinin konuyla ilgili,  “ Günümüzde üretim artışına bağlı olarak enerji tüketimleri de artış halindedir. Buna karşın enerji kaynakları azalmaktadır. Bu çerçevede sanayi kuruluşlarında enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve enerji tasarrufu gittikçe önemli hale gelmektedir. Kuruluşlar açısından enerjinin tasarruflu kullanılması ve bu çalışmalar için enerji yönetim sistemi oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Enerji yönetimi kuruluşlarda enerji verimliliğini yükseltmek için süreç ve sistemlerin oluşturulmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamak üzere kurulmaktadır. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde  kurulumu son aşamaya gelmiş olan ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile ÇOSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde enerji tüketiminin izlenmesi, mevcut cihaz ve ekipmanların kontrol altında tutulması, verimliliğin artırılması ve enerji bilincinin yükseltilmesi hedefleniyor” açıklamasında bulundu.

ÇOSB yetkilileri, enerji verimliliğini sağlamak için önemli bir adım olan ISO 50001 EYS’ nin ülkenin en büyük OSB’lerinden biri olan ÇOSB’de gerçekleştirilmesinin örnek teşkil etmesini umarak, “Sınırlı enerji kaynaklarını sürdürülebilirlik felsefesi temelinde, küresel ısınmayı önlemeyi, çevresel etkileri azaltmayı ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı taahhüt ediyoruz” diye kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.