30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çorum, Devletin 2023 Yılındaki Hedefine Katkı Sağlıyor

ÇORUM (Enerji Portalı) – Çorum’da bulunan Rüzgar Enerji Santralinin kurulumunu gerçekleştiren firma LEITWIND yetkilisi Davide Albani Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’nu ziyaret etti.

Çorum Belediyesi’nin Ladik’te bulunan Rüzgar Enerji Santralinin kurulumunu gerçekleştiren firma olan LEITWIND şirketinden Davide Albani, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’nu ziyaret etti.

Albani: “Kabiliyetimizi ve Deneyimimizi Türk Yatırımcılara Sunmak İstiyoruz”

Davide Albani, Çorum’a önemli bir yatırım yaptıklarını ve bu yatırım sayesinde Türkiye ile olan ilişkilerini güçlendirdiklerini belirterek 12 yıl boyunca Çorum’a ve Çorumluya hizmet etmenin kendilerini mutlu edeceğini ifade etti. Albani “Türkiye pazarına girmek ve burada çalışmalar yapmak bizim için oldukça heyecan verici. İtalya’da ve birçok Avrupa ülkesinde yüksek kalitemiz, yakın müşteri desteğimiz, en zorlu gereksinimlerle bile uyuşan özelleştirilmiş ürünlerimiz sayesinde pazarda önemli bir marka yarattık ve kabiliyetimizi ve deneyimimizi Türk yatırımcılara da sunmak istiyoruz” sözlerini söyledi.

Yabacıoğlu: “Devletin 2023 yılındaki hedefine katkı sağlıyoruz”

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu ise Davide Albani’ye göstermiş olduğu yakın ilgi nedeniyle teşekkür etti. Türkiye’de elektrik enerjisi üretiminde rüzgâr enerjisinin payının az olduğunu belirten Yabacıoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Devletimizin 2023 yılındaki rüzgâr enerjisinden elde ettiği enerjiyi 20 bin megavat’lık bir kapasiteye yükseltme hedefi var. Kurmuş olduğumuz rüzgar enerji santrali ile bu hedefe katkı sağlıyoruz. Belediyemizin bu yatırımıyla ülkemizde üretilen yenilenebilir enerjisi miktarı artıyor. Bu amaçla meclis üyelerimiz ve basın mensuplarımızla birlikte Samsun ilimize bağlı Ladik İlçemizde kurduğumuz ve kendi enerjimizi ürettiğimiz 4 rüzgar türbinini yerinde inceledik. 4 rüzgâr türbini aylık, 8 bin hanenin kullandığı enerjiyi üretiyor.”

Rüzgardan Sonra Güneş ve Atık Enerjisi Projeleri de Sırada

Çorum Belediyesi’nin elektrik giderlerinin yarısını Rüzgâr Enerji Santralinde üretilen enerjiden karşıladığını anlatan Yabacıoğlu ihaleyi alan yüklenici firmanın türbinlerin yapımıyla birlikte 2 yıl garanti verdiğini belirtti. Yabacığlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Türbinlerin bakım ve onarımını 12 yıl devam edecek. Bu yüzden 25 yıl 4 rüzgar türbininden enerji üretmeye devam edeceğiz. Santrale yaptığımız 32 Milyon liralık yatırım 6 yıl içerisinde kendini amorti edecek. İnşallah ilerleyen dönemlerde güneş enerjisiyle ilgili yapacağımız projelerle, katı atık tesisimizden elde ettiğimiz enerji ile kendi enerjimizin tamamını kendimiz üreteceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.