30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Çöpten 40 Bin Evin Enerjisi Karşılanacak

Çöpten elektrik üreten enerji santrali devreye alındı. Malatya’da faaliyete alınan ve Mimsan grup tarafından geliştirilen santral, 40 bin evin elektriğini üretecek.

“Yap-İşlet-devret” modeliyle Malatya’da kurulan santral, Türkiye’nin şehir çöpünden termik yönetmle enerjiyi üretmeye başlayacak.  Çöp bertarafında genellikle vahşi depolama yönetimi kullanılarak, metan gazından enerji üretiliyor fakat bunun çevresel zararları oldukça yüksek. Mimsan tarafından yapılan açıklama da atık bertarafı teknolojisi ile çevresel zararları azaltıyor hatta bitiriyor.

Biyokütle

Mimsan, Malatya tesisin yanında Afyonda biyokütle tesisi kuracak. 25 MW kurulu güce sahip olacak santral, Biyokütle anlamında Türkiye’nin en büyü olacak. Türkiye’de biyokütle yakmada toplam kurulu gücü 50 MW düzeyindedir. Biyokütle yakma dışındaki tesisler ile 500 MW yaklaşmaktadır.Mimsan CEO’su Hacı Ahmet İlhan, Tahminen 200 milyon tonluk atık ortaya çıkıyor,bu atığın enerjiye dönüştürülebilirse ortalama yıllık 100 milyar kWh ulaşılacağını belirtiliyor.

Yerli teknoloji ve atıktan enerji üretme konusu mevzuat ile destekleniyor. Özellikle Biyokütleden enerji üretimi YEKDEM kapsamında ve özel bir fiyat stratejisi ile destekleniyor. Mevcut fiyat MW başında 133 dolar gelir elde etmenizi sağlıyor. Yerli ekipman kullanılması ile MW başına ekstradan 8 dolar destek veriliyor. Destekleme programı 2020 yılında sona erecek ve ondan sonra ki süreçte nasıl bir strateji izleneceğini henüz belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir