30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çöp Aktarma İstasyonları Enerji Maliyetini Yarıya Düşürecek

SAKARYA (Enerji Portalı) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ilçelere kurduğu aktarma istasyonlarıyla çöp taşımada enerji maliyetini yüzde 45 oranında azaltmayı amaçlıyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Recep Karamehmetoğlu, yaptığı açıklamada, aktarma istasyonlarının, ilçe belediyelerince mahallelerden çöp kamyonlarıyla toplanan evsel katı atıkların, daha büyük hacimli sızdırmazlık özelliği olan taşıma araçlarına transfer edildiği teisisler olduğunu kaydetti.

Bu istasyonlarla amaçlarının katı atık taşıma hizmetini verimli ve ekonomik hale getirmek oduğuna işaret eden Karamehmetoğlu, şunları aktardı:

“Şehir merkezinden uzak noktalardan evsel atıklar toplanarak burada birikecek, böylece zamandan ve yakıttan tasarruf etmiş olacağız. Akyazı Akbalık Mahallesi’nde bulunan Katı Atık Aktarma İstasyonumuzu tamamladık. 2 bin 700 metrekarelik alana inşa ettiğimiz tesisimiz ekim ayı itibariyle hizmete sunulacak. Tesisimiz hizmete alındıktan sonra Akyazı Katı Atık Aktarma İstasyonuna, Akyazı, Hendek ve Karapürçek ilçe belediyelerinden günlük yaklaşık 200 ton evsel atık getirilerek semitreylerler vasıtasıyla Sakarya Katı Atık Düzenli Depolama Sahasına taşınarak bertarafı sağlanacak.”

– “Büyükşehir’de çöp taşımada enerji maliyeti, yüzde 45 azaltıldı”

Karamehmetoğlu, Karapınar Mahallesi’nde inşa ettikleri Karasu Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda ise çalışmalarda sona geldiklerini bildirerek, 2 bin 700 metrekarelik alana inşa ettikleri tesisin ızgara imalatlarının ardından tamamlanacağını kaydetti.

Tesisin hizmete alındığında Karasu ve Kocaali ilçe belediyelerinden günlük yaklaşık 92 ton evsel atık getirilerek semitreylerler vasıtasıyla Sakarya Katı Atık Düzenli Depolama Sahasına taşınarak bertaraf edileceğini belirten Karamehmetoğlu, şunları ifade etti:

“Aktarma istasyonlarına yer seçimi yapılırken çevresel yerleşim kriteri olan; arazi kullanımı, yer altı su kaynağı, ekoloji, görünürlük, trafik ve topografyayı dikkate aldık. Aktarma İstasyonunda çöp depolanmayacağı için çevreye koku ve hijyen açısından zararı olmayacak. Ayrıca Aktarma İstasyonunda periyodik aralıklar ile ilaçlama işlemi yapacağız. Yapılan bilimsel çalışmalarda transfer istasyonu yapılan bir Büyükşehir’de çöp taşımada enerji maliyeti, yüzde 45 oranında azaltılmaktadır. Araçların çevreye verdikleri kirlilik yüzdesini ise yüzde 15 ila yüzde 21 oranında düşürmüştür. Aktarma İstasyonlarımız şimdiden hayırlı olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.