30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Çocuklarımızın Bir Enerji Dedektifi Olmasını Arzu Ediyoruz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Üsküdar 4. Murat İlkokulu’nda 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen, 2018-2019 Eğitim Öğretim Birinci Yarı Yıl Karne ve Ali’nin Enerji Serüveni Dergisi Dağıtım Töreni’ne katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Üsküdar 4. Murat İlkokulu’nda 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen, 2018-2019 Eğitim Öğretim Birinci Yarı Yıl Karne ve Ali’nin Enerji Serüveni Dergisi Dağıtım Töreni’ne katıldı.

“Çocuklarımızın bir enerji dedektifi olmasını arzu ediyoruz.”

Bakan Dönmez bu yıl ikinci sayısını hazırladıkları “Ali’nin Enerji Serüveni” dergisiyle çocukları enerji konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Çocuklarımızın bir enerji dedektifi olmasını arzu ediyoruz. Yeri geldiğinde büyüklerini evde uyarabilsin, sosyal ortamlarda bu konuları denetleyebilsin diye. Çocukken bu bilincin başlaması son derece önemli.” dedi.

Dönmez Twitter hesabında ise şu paylaşımda bulundu:

“Dergide bir karakter var. Bu karakter ile enerji kaynaklarını nasıl verimli kullanabiliriz, kaynaklarımız neler gibi konuları çocuklarımıza anlatmaya ve sevdirmeye çalışıyoruz.”

Bakan Dönmez, öğrencilere enerji kaynakları, bu kaynakların nasıl kullanılması gerektiği ve enerji verimliliği gibi konularda kısa bilgiler verdi. Dönmez, şöyle konuştu:

“Elektrik, gaz var ama en büyük enerji kaynağımız güneş. Bu dergide enerji kaynaklarımızı tanıyacağız. Bir şeyin daha altını çizmek istiyorum, bu kaynakları verimli kullanacağız. Okullarımızda, evlerimizde daha az enerji harcayan cihazları tercih etmemiz lazım. En son bir kamu spotu yayınladık. Orada tasarrufun yolları tavsiye ediliyor. Burada çocuklarımıza aslında büyük görev düşüyor. Bugünün çocuğu ama yarının büyüğü olacak, inşallah bizim yerimizi alacaklar.

Dergide bir karakter var. Bu karakter ile enerji kaynaklarını nasıl verimli kullanabiliriz, kaynaklarımız neler gibi konuları çocuklarımıza anlatmaya ve sevdirmeye çalışıyoruz. Muhtemelen zaten bu konuların bir kısmı derslerimizde de işleniyordur. Dergide birtakım küçük testler de var. Hikaye ilerledikçe testler oluyor ve çocuklarımızın bir enerji dedektifi olmasını arzu ediyoruz. Yeri geldiğinde büyüklerini evde uyarabilsin, sosyal ortamlarda bu konuları denetleyebilsin diye. Çocukken bu bilincin başlaması son derece önemli.”

Türk Akademisyenin Elektrikli Araçlardaki Çalışması Destek Almaya Hak Kazandı

Enerji Dedektifleri İçin “Ali’nin Enerji Serüveni-2” Hazırlandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.