30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

ÇMO: “Zonguldak’ta Daha Fazla Termik Santral Yapılmamalı”

ZONGULDAK (Enerji Portalı) – ÇMO, Zonguldak’ta hava kalitesi ortaya çıkardığı çalışmayı geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştı. Rapordaki verilere göre ÇMO Zonguldak bölgesinin daha fazla termik santral kaldıramayacağını ifade etti.
ÇMO (Çevre Mühendisleri Odası) tarafından hazırlanan ve Zonguldak’ta tanıtımı yapılan “Zonguldak-Çatalağzı Hava Kalitesi Değerlendirme Raporu” hem Çatalağzı’nda yapılan güncel hava kirliliği ölçümlerini hem de ÇED raporlarındaki eksik bilgileri ortaya koyuyor. ÇMO’nun çalışması kapsamında Çatalağzı’nda yapılmak istenen yeni ünite ve santraller için hazırlanan ÇED raporlarında eksikler olduğu tespit edildiği belirtildi. Rapoda yer alan önemli tespitler şu şekilde sıralanıyor:
  • Çatalağzı’nın hava kirliliği değerleri, şimdiden başta Ulusal Sınır Değerler olmak üzere, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Birliği Sınır Değerleri’nin tamamını aşıyor.
  • Türkiye’de her yıl kömürlü termik santrallerin sebep olduğu kirlilik nedeniyle en az 2 bin 876 erken ölüm ve 3 bin 823 kronik bronşit vakası yaşanıyor.
  • Zonguldak’ta “Çocuk Onkolojisi” bölümüne neden ihtiyaç duyuluyor.
  • Yeni yapılacak kömürlü termik santrallere asla izin verilmemeli.
Çatalağzı Hava Kalitesi Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir