Çivril Belediyesi Kurulacak olan GES ile Kendi elektriğini üretecek.

Çivril Belediyesi’nin, kendi elektrik enerjisini üretmek adına gerekli çalışmaları başlattı. Bu doğrultuda güneş enerjisi santralinin Ocak 2018’de tamamlanması ön görülüyor. Çivril GES’in toplamda 3 bin 738 panelden oluşması planlanıyor. Bu şekilde GES’in Çivril Belediyesi’nin elektrik ihtiyacını karşılaması hedeflenmiş.

Çivril Belediyesi GES kurularak elektrik enerjisinin üretilmesine istinaden Karabedirler Mahallesi’nde yapımını üstlendiği GES inşaatını tamamlamak üzere.  Toplam 20 dekar alanda inşaa edilen  GES’in, yeni yılın ilk ayında bitirilerek hizmeti girmesi planlanıyor.  Bu şekilde Güneş Enerji Santralinden 890 kilowatt gücünde elektrik sağlanacak. Projede   3 bin 738 panel kullanılacak. Bu proje ile Çivril Belediyesi enerji ihtiyacı anlamında kendi elektriğini üretecek. Ayrıca, fazla üretilecek elektriğin, ilgili dağıtım şirketlerine satılması öngörülüyor.  Yapımında son aşamaya gelinen GES Maliyetinin 4 trilyon 500 bin olacağı tahmin ediliyor. Buna mukabil GES projesinden ise yıllık ortalama 600 bin TL gelir kazanılacağı planlanıyor.

Çivril güneş enerjisi anlamında oldukça verimli bir yer olarak gözüküyor. Buna istinaden  Çivril Belediye Başkanı Gürcan Güven, söz konusu proje ile belediyenin kendi elektrik ihtiyacını giderirken Güneş Enerji sistemlerinin öneminide vurguladı.

Başkan Güven, “Güneş enerjisi çevreci ve maliyeti düşük bir sistemdir. Bizde bundan yararlanarak böyle bir proje yapmak için kolları sıvadık ve en kısa zamanda santralimizi faaliyete geçireceğiz. Yapımı biten ve devam eden projelerle inşallah şehrimizin çehresini değiştiriyoruz ve değiştirmeye de devam edeceğiz. Karabedirler Mahallesi sınırları içine yaptığımız GES projesi de bunlardan biri. Projemiz şimdiden hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde görüşlerini belirtti.