30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Çinli Şirketler Kütahya’da Biyokütle Enerjisi Santrali Kuracak

KÜTAHYA (Enerji Portalı) – Kütahya’nın Emet ilçesine atıl orman ürünlerinden enerji üretecek biyokütle enerjisi santrali kuruluyor.

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyüne 400 kişinin istihdam edileceği ve 40 milyon dolara mal olacak enerji üretim tesisi kurulacak.

Atık orman ürünlerinin yakılması ile elektrik üretimi planlanan tesis, 400 dönümlük alana kurulacak ve 70 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak. Tesiste yakılacak atıl orman ürünlerinin yüzde 70’i Emet ilçesindeki ormanlardan, yüzde otuzu ise çevredeki ormanlardan sağlanacak.

Bu kapsamda Salix Holding’in yetkilileri, Kaymakam Hasan Çiçek’e ve dünyanın 500 büyük şirketi içerisinde 55. sırada yer alan Çinli şirket yetkililerine sunum yapıp tesisin yapılacağı arazide incelemelerde bulundular.

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Emet ilçemize biyokütleye dayalı bir elektrik tesisinin kurulması planlanmaktadır. Biyokütleye dayalı bir elektrik üretim tesisinin öncelikle bir yeşil enerji üretme modeli olduğunu ifade etmek isterim. Enerji Bakanlığımızın desteklediği ve teşvik ettiği bir enerji modelidir.

Yapılacak bu yatırımla bir taraftan ülkemizin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretimi sağlanacak, diğer taraftan istihdam oluşturacak ve ayrıca ilçemizde ekonomik canlanmaya da sebep olacak. Planlanan yatırımın büyüklüğü 40 Milyon dolar, oluşturtulacak istihdam ise 400 ile 450 kişi arasında olacaktır.

Yılda yaklaşık 160 bin ton atık ormanlarımızdan meydana gelen atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek yaklaşık 20 megavatlık elektrik üretimi sağlanacaktır. 20 megavatlık bir elektrik üretimi yaklaşık 70 bin hanenin elektrik ihtiyacıdır.

İlçemizde çok ciddi bir orman varlığı olduğu bilinmektedir. Bu vesile ile orman köylümüz ve orman kooperatiflerimizin yararlanması sağlanacaktır. Bu proje göçü önleyecek ve göçü önleyici bir yatırım olacaktır.”

Dünyanın en büyük 500 şirketi arasında 55. sırada olan enerji şirketi Salix Holding’in yetkilileri ise yapılacak tesis ile ilgili şunları dile getirdi:

“Emet’te yapılacak olan biyokütle enerji yatırımının arazisini görmeye geldik. İstanbul merkezli olan Salix Holding şirketi ile beraber bu yatırımı planlamaktayız. Birçok Çinli şirkette olduğu gibi kendi şirketimizde de sözü geçen şirketle beraber ortaklığımızın olacağını düşünüyorum. Bu konuda büyük potansiyel var Türkiye’de. Umarın çalışmalar her iki taraf için de olumlu geçer.”

1 Yorum

  • Avatar Ahmet dedi ki:

    Doğu Akdenizde gerçek hak sahibi Türkiye neden dışlanıyor ? Türkiye’yi ne zamana kadar muhasım olarak görecekler ? Mısırın silahlanması kime karşı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir