30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin’in Yenilenebilir Enerjide Aşırı Kapasite Kaygısı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bir enerji bürosu yetkilisi, Çin’in yenilenebilir sektöründeki boşa harcanan güç düzeyinin bu yılın ilk yarısında düştüğünü, ancak birçok yeni temiz enerji projesine şebeke erişiminin güvence altına alınmasının sektör için bir sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

Çin’in yenilenebilir enerji kapasitesi, cömert sübvansiyonlar ve iddialı hedefler sayesinde yükseldi, ancak ülke, tüm yeni gücü müşterilere ulaştırmak için yeterli iletim kapasitesine sahip değil.

Sorunu çözmek için hükümet, inşaatların zamanlamasını değiştirmeye çalışıyor ve yeni onayların hızını yavaşlatmak için kapasite artışından muzdarip bölgeleri zorlayan erken uyarı sistemi oluşturdu.

Ulusal Enerji İdaresi’nin yenilenebilir enerji ofisinin müdür yardımcısı Liang Zhipeng, “Bu yıldan itibaren durum iyileşti. Ancak yenilenebilir enerjiyi emmek uzun vadeli bir sorun olmaya devam ediyor.” dedi.

Çin’in toplam yenilenebilir enerji kapasitesi, Haziran ayının sonunda% 13 artışla 680 gigawatt’a ulaştı ve toplam enerji kapasitesinin yaklaşık 40’ını oluşturuyor. Fosil yakıtsız enerji Çin’in kurulu enerji kapasitesinin yüzde 66,1’ine ulaştı.

Liang, yeni talebin yenilenebilir sektör için daha elverişli koşullar yarattığını, ancak hala büyük zorluklarla karşılaştığını belirterek, “Uzun vadede yenilenebilir enerjiyi emmek ve kullanmak için etkili bir mekanizma kurmak çok önemli” şeklinde konuştu.

Çin, 2017’de kaydedilen büyümenin ardından aşırı kapasite korkularından ötürü, bu yıl yeni güneş enerjisi üretim projelerinin sayısını kısıtlamak için harekete geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.