30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin’in Ham Petrol ve LNG İthalatı Rekor Kırdı

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin 2019 yılında yaptığı ham petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatıyla rekor seviyeye ulaştı.

Çin’in 2019’daki ham petrol ithalatı bir önceki yıla göre % 9,5 artarak rekor kırdı. İdari verilere göre, Çin geçen yıl 506 milyon ton ham petrol ithal etti. Yapılan hesaplamalara göre bu günde 10,12 milyon varile (bpd- gün başına varil) eşdeğer. Yıllık artışın, büyük ölçüde Çin’in petrol işleme kapasitesine 900.000 bpd ekleyen yeni tesislerden gelen talep nedeniyle kaynaklanmakta olduğu belirtildi.

Güncel verilere göre, Çin’in 2019 yılında rafine yakıt ihracatının, bir önceki yıla göre % 14,1 oranında artarak 66,85 milyon tonluk rekor seviyeye yükseldiği, rafineri yakıt üretiminin ise yerli yakıt talebindeki artıştan daha yüksek olduğu belirtildi.

LNG ithalatı, % 6.9 artışla 96.56 milyon tona yükseldi!

Öte yandan, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve boru hattı yoluyla tedarik edilen yakıt da dahil olmak üzere doğal gaz ithalatı, aylık bazda üçüncü sırada yer alan 9.45 milyon ton olduğu açıklandı.

Aralık ayı ağır alımları, Çin’in Japonya’yı üst üste ikinci ay için dünyanın en büyük akaryakıt ithalatçısını sollamasıyla geçen ay rekor seviyeye yükselen LNG ithalatını içeriyordu.

2019 yılı LNG ithalatı, 2018 için kaydedilenden yıllık % 6.9 artışla 96.56 milyon tona yükseldi.

Kaynak Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.