30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin’de İlk Denizaşırı Hidrojen Yakıtlı Pil Fabrikası Kuruluyor

ÇİN (Enerji Portalı) – Hyundai Motor firması, denizaşırı bir hidrojen yakıt pili üretim tesisi projesi için Çin’in Guangdong Eyalet Yönetimi ile bir yatırım anlaşması imzaladıkları bildirdi.

Hyundai Motor firması tarafından yapılan açıklamaya göre denizaşırı bir hidrojen yakıt pili üretim tesisi projesi için Çin’in Guangdong Eyalet Yönetimi ile bir yatırım anlaşması yaptıkları açıklandı.

Yıllık 6500 adet hidrojen yakıt pili üretim kapasitesine sahip olacağı açıklanan tesisin inşaatına önümüzdeki Mart ayında başlanacağı ve 2022 yılının ikinci yarısında tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Hyundai’nin açıklamasında, hidrojen yakıt teknolojilerine ait çalışmaların Çin’de hızla ilerlemekte olduğu ve mevcut bilgi birikimlerine ek olarak, kuracakları bu yeni üretim tesisi sayesinde hidrojen teknolojisinde ülke çapında lider konuma gelmeyi hedefledikleri belirtildi.

Yatırımın finansal boyutu hakkında Hyundai tarafından bilgi verilmedi. Ancak Guangdong Eyaletindeki hidrojen yakıtı ile ilgili tüm projelerde yerel Çin’li firmalarla işbirliği içerisinde olacakları ifadesi yer aldı.

Hidrojen yakıtlı piller çevreye atık olarak sadece su ve ısı yayıyor!

Geçtiğimiz Aralık ayında yine Hyundai tarafından yapılan bir açıklamada, HTWO adlı ayrı bir marka yaratarak, hidrojen yakıtı teknolojisi ile üretecekleri araçları bu markanın şemsiyesi altında toplamayı planladıkları belirtilmişti. Hyundai ayrıca geçtiğimiz Ekim ayında da yeni geliştirdiği hidrojen yakıtlı kamyonlardan yedi adedini İsviçre’deki müşterilerine teslim etmişti.

Hidrojen yakıt teknolojisinin diğer yeni nesil enerji sistemlerinden daha farklı bir tekniği olduğu için, bu teknolojinin geleceği konusunda bilim insanları ve geliştiriciler henüz tam bir görüş birliğine varmış değiller. Bu teknolojiyi savunanlar, hidrojen yakıt sisteminin diğer karbon azaltıcı teknolojilerden (elektrik bataryası ve hibrit) çok daha temiz olduğu gerçeğini ön plana çıkarırken, bu teknolojiye temkinli yaklaşanlar ise, dolum istasyonlarının kurulmasındaki güçlükler ve hidrojen yakıtlı sistemlerdeki patlama risklerine dikkat çekiyorlar.

Hidrojen yakıtlı pil teknolojilerinin en büyük avantajının çevreye atık olarak sadece su ve ısı yaymasından ibaret olduğu belirtiliyor. Hidrojenin ayrıştırılarak üretilmesi için ise metan, kömür, su ve hatta organik çöpler gibi bir çok alternatif ham madde ve kaynak bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.