30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Çin’de Güneşten Elektrik Üretmek Kömürden Daha Karlı”

ÇİN (Enerji Portalı) – Yapılan bir araştırmada, Çin’de güneş enerjisinden elektrik üretmek kömür kaynaklı termik santrallerinden daha karlı olduğu belirtildi.

Yılın ilk yarısında 1,53 TWh güneş enerjisi tesisinden elde edilen 25,9 TWh kömürle çalışan termik santralden elde edilen kardan daha fazla olduğu belirtildi.

Çin devletine ait Elektrik Yatırım Şirketi, Ocak-Haziran aylarında kömürden elektrik üreterek 8,48 milyar RMB (1,18 milyar $) gelir elde etti. Aynı dönemde Çin Santrali’nin fotovoltaik tesislerinden 924 milyon RMB kazandı.

Kar durumlarına bakıldığında ise altı aylık dönemde her kadar kömürden yapılan üretim fazla olsa da şirket güneş enerjisi santrallerinden 290 milyon RMB, kömürle çalışan termik santrallerinden 259 milyon RMB kar elde etti.

Uzmanlar bu durumun Çin’in kömür santrallerinden enerji üretimini zorlaştıran, güneş enerjisinden elektrik üretimi sübvansiyon gibi teşvik edici politikalar uygulamasının bir sonucu olduğunu söylüyor.

China Power International Development Ltd. tarafından yayınlanan yeni rakamlar, şirketin 474,4 MW’lık yeni fotovoltaik kapasitesi eklenmiş olmasına rağmen sadece yatırım için 2,78 milyar RMB, işletme için 699 milyon RMB harcama yapıldığı belirtildi.

Kaynak: PV Magazine

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.