30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin’de Elektrikli Otomobil Satışları İlk Kez Düştü

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin’in alım sübvansiyonlarını kısmasının ardından küresel elektrikli araç satışları Temmuz ayında ilk kez düşüşe geçti.

Dünyanın en büyük EV üreticisi ve pazarı olan Çin, ekonomik yavaşlama nedeniyle EV sübvansiyonlarını azaltıyor. Sanford C. Bernstein yayımladığı raporda, küresel aylık satışların yüzde 14 düşüşle yaklaşık 128.000 seviyesine gerilediğini bildirdi. Yapılan açıklamada Çin ve Kuzey Amerika’da satışlar düşerken Avrupa’da yükselişini sürdürdüğü belirtildi. Bu açıklama, devlet desteğinin büyüyen EV pazarı için önemini ortaya koydu.

Raporda, yılın ilk yedi ayında büyüme ivmesinin sübvansiyon kesintileri nedeniyle Temmuz ayında durduğu ancak 2019’un 2. yarısında kısa vadeli zayıflığa rağmen, uzun vadeli Ev talebinde olumlu gelişmelerin olacağı kaydedildi.

Çin hükümeti üreticilerden inovasyon istiyor…

Çin hükümeti, otomobil üreticilerini ürün inovasyonuna odaklanmaya teşvik etmek için 26 Haziran’dan itibaren bireysel yeni enerji aracı alımları için fonlamayı artırmıştı.

“Küresel elektrikli otomobil pazarının %35 büyüme gösterdi.”

Çalışmada, yılın ilk yedi ayında küresel elektrikli otomobil pazarının %35 büyüme gösterdiğini belirtti. Araştırmacılar, bu yılın toplam satış oranının %23’ten %48’e yani 2.4 milyondan 2.9 milyon adet olacağını tahmin ettiklerini aktardı.

elektrikli araç
Grafik 1: Elektrik Araç Kullanımın Artışının Yıllara Göre Değişimi

Tesla hala elektrikli araç pazarının lideri…

Elektrikli araç pazarında ise Tesla hala liderliğini koruyor. Temmuz ayında Tesla yaklaşık 20.000 adet araç satışı gerçekleşti. Tesla’yı Warren Buffret tarafından desteklenen Çin şirketi BYD Co. izledi.

Kaynak: Bloomberg

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.