30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin ve Japonya’dan Otomobil Şarj Fişinde Standart Anlaşması

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Çin ve Japonya elektrikli otomobillerin şarj fişi için ortak standart geliştirme noktasında anlaşma yaptı.

Çin ve Japonya elektrikli otomobillerin şarj fişi mücadelesinde ittifak kuruyor. Buna göre 2020 yılına kadar elektrikli otomobillerin 10 dakikadan kısa sürede şarj edilmesini sağlayacak ortak standart sağlanmış olacak.

Her iki ülkenin ilgili endüstri birlikleri gelecek hafta, ön anlaşma niteliğinde bir iyi niyet anlaşması imzalayacak ve elektrikli araçların hızlı şarj edilmesine ilişkin bir ortak standart geliştirecek.

Japon ağırlıklı Chademo’nun bildirdiğine göre, yeni sistem 2020’ye kadar tamamlanmış olacak ve elektrikli araçların 10 dakikadan daha kısa bir sürede şarj edilmesini sağlayacak.

İttifak, elektrikli otomobillerin şarj ve fiş standartlarını saptama konusunda küresel rekabet gücüne sahip. Burada önemli olan fişin biçimi değil karşılıklı değiş tokuş edilen şarj bilgilerine ilişkin protokol. Bu çerçevede birçok sistem öncü olmak için yarış halinde.

Alman araç üreticileri ve Ford, CSS-protokolüne dayanıyor. Elektrikli araç öncüsü Nissan, Mitsubishi Motor veya Toyota, Chademo sisteminden yararlanıyor.

Çin Electricity Council kendi GB/T standardına sahip. Amerikan elektrikli araç üreticisi Tesla’nın kendi geliştirdiği Super-Charger’i var. Ayrıca Çin GB/T bağlantıları ve Chademo fişleri için adaptör imal ediyor. Bütün sistemlerin avantaj ve sakıncaları mevcut.

Avrupa CSS sistemi, doğru ve alternatif akım fişini tekleştiriyor; böylece şarj istasyonu sayısı artmak zorunda ve de bir arabada ikinci bir bağlantı olamıyor.

Kaynak: Karar Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.