30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin, Kömür Konusunda “Enerji Devrimi” Sözü Verdi

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin, şimdiye kadar enerji ihtiyacının büyük bölümünü kömürden karşılarken, kömür bağımlığını azaltacağı konusunda “Enerji Devrimi” sözü verdi.

Çin, kömürle çalışan santrallerde enerji kapasitesini 42.9 GW (yaklaşık %4,5) artırarak, diğer ülkelerin kapasitelerinin azaldığı bir zamanda yeni projeleri şebekeye bağladı.

ABD’ deki araştırmacılar tarafından açıklanan bir raporda, Çin’in 121,3 GW’lık kömürle çalışan yeni bir enerji santraline sahip olduğu belirtildi. Hava kirliliği ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için Çin, kömür bağımlılığını önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan bir “Enerji Devrimi” sözü verdi.

Araştırmacılar, Çin’ in toplam enerjisindeki kömür payını 2012′ de %68’den, geçen yıl % 59’a düşürdü ve 2020′ ye kadar da % 55.3’e düşeceğini tahmin ediyorlar. Bununla birlikte ülkenin mutlak kömür tüketimi, enerji talebindeki artışa paralel olarak artmaya devam ediyor.

Çin, 1 yıldan az bir sürede 40 yeni kömür madenini onayladı

Çin, 2019’un ilk üç çeyreğinde 40 yeni kömür madenini onayladı ve kömürle ilgili projeleri desteklemek için “yeşil” finansmanı kullanmaya devam edeceğini bildirdi.

Çin’in toplam kömür yakıtlı elektrik kapasitesi 1.000 GW’ nin üzerinde seyrediyor. Araştırmacılar, küresel sıcaklığın 2 derece düşmesi için gereken sera gazı azaltımını ancak mevcut kömür santrallerinin % 40’ından fazlasını kapatarak sağlayabileceğini söyledi.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.