30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin, Isınmak İçin Kömürü Bırakıp Jeotermale Yöneliyor!

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin, dumansız şehirler için kömür yakıtlı ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğini önlemek adına ısıtma sektöründe jeotermal enerjiden yararlanma konusunda çalışmalarını artırarak devam ediyor.

Çin, dumansız şehirler için kömür yakıtlı ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğini önlemek adına ısıtma sektöründe jeotermal enerjiden yararlanma konusunda çalışmalarına artırarak devam ediyor. Ülkede bu kış ısınmak için kömürden jeotermal ısıtmaya geçen şehir sayısı arttı.

Çin’in Hebei Eyaletindeki Xiongxian kenti, Sinopec’in Shanxi, Shaanxi ve Henan eyaletlerindeki şehirlerde dahil olmak üzere, jeotermal enerjiyle kömürün yerini almasına yardım ettiği Çin’in 10  kentinden biri. Xiongxian, 2009 yılında temiz ve sürdürülebilir bir enerji olan zengin jeotermal kaynaklarını kullanmaya başladı. Şimdi tüm kentsel alanlarına jeotermal ısıtma sağlamakta ve kırsal hanelerde genişleme çalışmaları yürütüyor.

Jeotermal enerji kaynakları açısından zengin olan ülke, Kasım ayında Şanghay’da düzenlenen jeotermal enerji konulu uluslararası bir forumda, yaklaşık 150 kilometrekarelik jeotermal enerji ısıtmalı alana sahip olduğunu belirtmişti.

Çin Hükümeti’nin 2017 yılında yürürlüğe koyduğu jeotermal enerjinin geliştirilmesine yönelik beş yıllık plana göre, jeotermal ısınma veya soğutmaya erişimi olan alanların 2020 yılına kadar 1.600 kilometrekareye ulaşması bekleniyor. Ayrıca plan kapsamında, 74 milyon ton kömürün yerini temiz enerji kaynaklarının alarak Çin’in kuzey kesiminde kışın gerekli ısıtmanın %50’lik oranını 2019’a dek karşılamış olmayı hedeflenmektedir.

Arctic Green Energy Corporationof Iceland ve Çin’in en büyük jeotermal geliştiricisi olan China Petrochemical Corporation’ın (Sinopec) bir kuruluşu olan Sinopec Star Co., Ltd.’nin ortak girişimi olan Sinopec Green Energy Geothermal Development Co., Ltd. Genel Müdür Yardımcısı Chen Menghui, “Xiongxian’ın 12 köyünde yaklaşık 6.000 haneye jeotermal ısıtma sağladık. Yerel yönetimler çevrenin korumasına yönelik baskılar nedeniyle bizimle işbirliği yapmaya çok istekli.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.