30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin, İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Ara Verip Kömüre Yöneldi!

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin, son dönemde tüm ülkeler tarafından öncelik tutulan iklim değişikliği ile mücadele ve yenilenebilir enerjiyi kullanma eğilimini azaltıp tekrar kömür santralleri çalışmalarına döndü.

Çin, dünyanın en büyük sera gazı vericisinin iklim değişikliğiyle mücadelede ciddi olduğuna dair güvencelerine rağmen, daha fazla kömür yakıtlı enerji santrali kuruyor ve onlarca yeni madeni onaylıyor.

Çin’in 2021-2030’daki politika planları, Birleşmiş Milletler (BM) ’in Madrid’deki iklim değişikliği konferansında on yılda karbondioksit oranının %7,6 oranında azaltılması gerektiğini bildiren BM raporu gereğince daha dikkatli yapılacak.

Ancak, ülkenin ekonomik büyümesi yaklaşık 30 yıl içinde en yavaş seviyede seyrederken, sanayi verileri ile liderlerden ve sanayi yetkililerinden gelen konuşmaların yanı sıra, özellikle eski madencilik bölgelerinde elektrik için kömür kullanmaya istekli olduğunu kanıtlıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Çevre Bakanı Yardımcısı Zhao Yingmin, yakın zamanda yapılan bir toplantıda şu ifadeleri kullandı:

“İklim değişikliğine karşı savaşımı ilerletmek için çok çalışmaya devam ediyoruz. Ancak, diğer yandan ekonomiyi büyütmek, insanların geçim kaynaklarını iyileştirmek, yoksulluğu ortadan kaldırmak ve çevre kirliliğini kontrol etmek gibi birçok zorlukla da karşı karşıyayız.”

Çin, 40 yeni madeni onayladı!

Çin için yapılan analizlere göre ulaşılan verilerle, 2018’in 25 milyon ton kömürü  ile karşılaştırıldığında, 2019’un ilk üç çeyreğinde yıllık 200 milyon ton kapasiteye sahip 40 yeni madeni onayladıkları sonucuna varıldı.

Çin Enerji Enstitüsü Dekanı Lin Boqiang, iklim değişikliğini gölgede bırakıp kömüre eğilimlerini ifadelerle açıkladı:

“Kömür hala büyük bir kaynak olduğundan, ihtiyaç duyduğumuzda kömüre güvenmeye devam edeceğiz  ve şu anda örneğin ekonomi yavaşlıyor ve yenilenebilir enerji kaynakları kömüre nispeten hala zayıf.”

Kaynak: REUTERS

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.