30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Çin, İçten Yanmalı Motorların Enerji Kaynaklarını Çeşitlendirecek

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin İçten Yanmalı Motor Sanayicileri Birliği (CICEIA), önümüzdeki yıllar için içten yanmalı motorlar hakkındaki hedeflerini açıkladı.

Çin İçten Yanmalı Motor Sanayicileri Birliği (CICEIA) tarafından yapılan bir açıklamada, önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki beş yıl boyunca da yıllık 80 milyon adet motor üretimine devam etmeyi hedefledikleri belirtildi.

Motor üreticilerinin elektrikli teknolojiye geçtikleri büyük ölçekli bir sanayi dönüşüm süreci devam ederken böyle bir açıklama gelmesi dikkat çekici bulundu.

Motor sanayisinde bu elektrikli sisteme dönüşüm süreci devam ederken, bir yandan da otomobil, motosiklet, tarım makineleri gemiler ve elektrik jeneratörlerinde halen içten yanmalı klasik motorların ağırlıklı olarak kullanılmaya devam ettiği belirtiliyor.

CICEIA Genel Sekreteri Xing Min basına yaptığı açıklamada
>> Önümüzdeki dönemde içten yanmalı motorların enerji kaynaklarını çeşitlendirmeyi planladıklarını ve
>> Benzinin yanı sıra özellikle doğal gaz ve metanol gibi alternatif yakıtlar kullanarak,
>> Termal verimlilik ve karbon emisyonu gibi problemleri en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Dünyanın en büyük motorlu araç pazarı konumunda olan Çin’de elektrikli araç teknolojilerine ilişkin geliştirme faaliyetleri hali hazırda hızlanarak devam ediyor. Otomotiv sanayisinden kaynaklanan karbon emisyonunun 2028 yılında zirveye ulaşması, ardından da 2035 yılında tekrar zirvenin %20’sine kadar gerilemesi bekleniyor.

Çin federal hükümeti Paris İklim Sözleşmesi hedeflerini hızlandırmak için geçtiğimiz Eylül ayında bir dizi yeni politikalar açıklamış ve kirlilik zirve hedefinin 2030 yılından önceye çekilerek, karbon nötr hedefinin ise 2060 yılından önce sağlanması ön görülmüştü. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.